Choroby zakaźne nadal bardzo groźne

Choroby zakaźne rozprzestrzeniają się na świecie najszybciej w historii. Taki wniosek przedstawili eksperci Światowej Organizacji Zdrowia w opublikowanym dziś raporcie "Bezpieczniejsza Przyszłość".

Według autorów raportu, co roku na świecie pojawia się jedna nowa choroba. Światowa Organizacja Zdrowia wzywa w związku z tym do nasilenia działań w celu zmniejszenia ilości epidemii. Miałaby w tym pomóc między innymi szersza wymiana informacji na temat wirusów, co przyspieszyłoby produkcję szczepionek. Bez tego - twierdzą eksperci - konsekwencje coraz częstszych epidemii mogą być katastrofalne dla światowej gospodarki i bezpieczeństwa.

Autorzy dokumentu podkreślają, że rozprzestrzenianiu się chorób sprzyja wzrost połączeń lotniczych. Co roku z usług linii lotniczych korzystają ponad dwa miliardy pasażerów. To - zdaniem WHO - zwiększa ryzyko wystąpienia takich chorób jak AIDS, Sars czy gorączka krwotoczna Ebola.

WHO zidentyfikowało w ciągu ostatnich 30 lat 39 nowych chorób. Według autorów raportu, w przyszłości pojawi się nowa, groźna choroba, podobna do AIDS czy Sars. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że w ciągu ostatnich pięciu lat wykryto ponad tysiąc epidemii cholery, polio i ptasiej grypy.