Niemieccy neonaziści demonstrują w rocznicę śmierci Hessa

W bawarskiej miejscowości Gräfenberg i Jenie w Turyngii odbyły się manifestacje neonazistów z okazji 20. rocznicy śmierci Rudolfa Hessa, uważanego za zastępcę Adolfa Hitlera. W marszach wzięło udział mniej prawicowych ekstremistów niż się spodziewano.

W Gräfenbergu zgromadziło się około 200 neonazistów, choć organizująca demonstrację skrajnie prawicowa NPD zapowiadała udział tysiąca osób. NPD zwołała zgromadzenie po tym, jak sąd zabronił jej zwolennikom zebrać się w Wunsiedel. W tej bawarskiej miejscowości znajduje się grób Hessa. Około 400 przeciwników NPD przyszło tam na antyfaszystowski wiec nazwany "Dniem demokracji".

Na ulice Jeny wyszło około tysiąca osób, by zaprotestować przeciwko planowanej manifestacji ekstremistów. W marszu neonazistów wzięło udział 300 zwolenników NPD. Neonaziści wystąpili o pozwolenie na zwołanie zgromadzeń w kilkunastu niemieckich miastach. Sądy zezwoliły na manifestacje jedynie w Gräfenbergu i Jenie.

Niemieccy neonaziści regularnie organizują wiece i demonstracje w rocznicę śmierci Rudolfa Hessa. 17-go sierpnia 1987-go roku osobisty sekretarz Hitlera popełnił samobójstwo w berlińskim więzieniu Spandau, gdzie odbywał karę dożywocia.