Klacz z Michałowa najpiękniejsza w Janowie

12-letnia siwa klacz Palmira ze stadniny w Michałowie najpiękniejszym koniem Polskiego Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi w Janowie Podlaskim.

To niejedyny sukces świętokrzyskiej stadniny. Palmira zdobyła także tytuł czempionki klaczy starszych, a drugie miejsce zajęła Falanga. Czempionką klaczy młodszych została trzyletnia Eirene, zaś wiceczempionem ogierów starszych - Grafit. Wszystkie konie pochodzą z Michałowa.

- Długo przygotowaliśmy się do tego dnia. Mieliśmy nadzieję, że uda się nam dobrze wypaść, ale zawsze przed tego typu konkursami jest wiele emocji - mówi Jerzy Białobok, dyrektor stadiony w Michałowie.

Palmira to siostra dobrze znanej hodowcom i wielbicielom koni Palestyny, która trzy lata temu na aukcji w Janowie została sprzedana za rekordowa kwotę 300 tys. euro.

Sędziowie oglądali zwierzęta w ruchu (stępie, kłusie) oraz nieruchome - przyznając im punkty za budowę części ciała. Jurorzy nie znali nazwy ani pochodzenia koni. Były one ujawniane dopiero po ogłoszeniu werdyktu. Wśród zagranicznych sław w Janowie w roli sędziego Pokazu Narodowego wystąpiła księżniczka Alia, siostra króla Jordanii.