Fundacja Helsińska: list otwarty ws. więzień CIA

Helsińska Fundacja Praw Człowieka w liście otwartym, adresowanym do premiera Kaczyńskiego, wzywa rząd do reakcji na wysuwane wobec Polski zarzuty w sprawie więzień CIA. Autorzy listu powołują się na artykuł zamieszczony w dzienniku "The New Yorker", w którym Polska oskarżona jest o uczestnictwo w sieci tajnych więzień CIA na terenie Europy.

Według gazety to w Polsce miał być więziony i przesłuchiwany, z zastosowaniem bardzo brutalnych metod, Chalid Szejk Muhammad, ważny członek organizacji terrorystycznej Al-Kaida.

Fundacja Helsińska uważa, że stanowisko rządu w kwestii domniemanych działań CIA na terytorium Polski, jest, jak czytamy "godne napiętnowania w sytuacji, gdy istnienie tajnych więzień zostało uprawdopodobnione w raporcie senatora Dicka Marty'ego przyjętym przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy".

"Uważamy, że pełne wyjaśnienie kwestii tajnych więzień CIA na terenie Polski jest nie tylko obowiązkiem Rządu RP wobec obywateli naszego kraju, ale także wobec mieszkańców całej Europy." - czytamy w liście.

Fundacja zwraca się do premiera, z prośbą o wydanie polecenia wszczęcia śledztwa w tej sprawie.