Protest mieszkańców Zgierza - zablokowany pas drogi krajowej nr 1

Mieszkańcy Zgierza (Łódzkie) rozpoczęli po południu blokadę jednego pasa drogi krajowej nr 1. Protestują w ten sposób przeciwko decyzji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) o przebiegu drogi ekspresowej S8 przez Piotrków i Bełchatów.

Według protestujących, decyzja GDDKiA oznacza, że nie zostanie wybudowana droga S14 tzw. zachodnia obwodnica Łodzi, która miała połączyć autostradę A2 z drogą ekspresową S8 w tzw. wariancie łódzkim i zmniejszyć nasilenie ruchu kołowego w Zgierzu.

Uczestnicy protestu przejdą ulicami: Armii Krajowej, Łęczycką i Ozorkowską do skrzyżowania z ulicą Ogrodniczą. Policja przygotowała objazdy dla kierowców udających się w stronę Gdańska. Blokada drogi ma trwać dwie godziny.

GDDKiA postanowiła na początku czerwca, że droga ekspresowa S8, której budowa ma kosztować ponad 4,2 mld zł, przebiegać będzie przez Piotrków Tryb. i Bełchatów, a nie Sieradz i Łódź (tzw. wariant łódzki).

Zdaniem GDDKiA, wariant trasy S8 przez Bełchatów i Piotrków Tryb. leży w Transeuropejskim Korytarzu Transportowym (TKT), który jest naturalnym przebiegiem dla drogi S8. Zdaniem GDDKiA, istotnym argumentem przemawiającym za wybraniem tego wariantu jest stanowisko Komisji Europejskiej. Stwierdza ona, że dofinansowanie z Funduszu Spójności drogi S8 jest możliwe wyłącznie w przebiegu południowym, pomijającym Łódź.

Stanowisko Dyrekcji poparł minister transportu Jerzy Polaczek. Jego zdaniem, zmiana przebiegu trasy może oznaczać utratę unijnych środków na inwestycję (z funduszy unijnych miałoby być sfinansowane 85 proc. kosztów inwestycji).