Niemcy: Strajku na kolei nie będzie

Niemieccy maszyniści odwołali planowany na jutro strajk generalny. Zorganizowania protestu ich największemu związkowi zawodowemu zabronił Sąd Pracy w Norymberdze.

Sędziowie stwierdzili, że strajk w okresie największego natężenia wakacyjnego ruchu spowodowałby trudne do oszacowania straty dla całej niemieckiej gospodarki. W dodatku nie ma pewności, czy protest maszynistów byłby legalny, ponieważ w tej sprawie toczy się osobne postępowanie. W tej sytuacji Sąd Pracy w Norymberdze uznał, że nie mogą oni strajkować.

Zakaz obowiązuje jednak tylko do 30 września. Przewodniczący związku zawodowego GDL Manfred Schell zapowiedział, że maszyniści zastosują się do wyroku sądu, ale złożą od niego apelację. Związkowcy zapowiadali wcześniej, że jutro na cztery godziny zatrzymają pociągi towarowe. Ruch towarowy miał być blokowany przez kilka kolejnych dni, a od poniedziałku do strajku mieli przystąpić również maszyniści składów osobowych.

Protestujący domagają się podwyżki wynagrodzeń o 31 procent i osobnego układu zbiorowego. Na to nie chce się jednak zgodzić dyrekcja Niemieckich Kolei.