Biedronka zarabia kokosy

O ponad 30 proc. przez ostatnie pół roku zwiększyła sprzedaż sieć sklepów Biedronka

Zagraniczne sieci handlowe w Polsce rozwijają się szybko i zarabiają dużo. W tym gronie portugalska Biedronka z pozoru może wydawać się pariasem. Jej spółka-matka grupa Jeronimo Martins w Europie poza Portugalią jest praktycznie nieznana. Gdzie jej do potentatów jak brytyjskie Tesco czy francuski Carrefour.

Jednak na polskim rynku to właśnie Portugalczycy stworzyli sieć, której wyniki zadziwiają analityków.

Do końca czerwca sieć sprzedała towar za ponad 4 mld zł. To o 32,4 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Wzrost sprzedaży napędzany jest przy tym nie tylko przez otwarcie nowych sklepów. We wspomnianym okresie powstało ich 64 - w sumie Biedronka ma ich już 962 w 475 miastach Polski. Obroty mocno - o 19,2 proc. - zwiększają także już istniejące placówki.

Prezes Jeronimo Martins Dystrybucja (właściciel sklepów) Pedro Periera da Silva podkreślił, że tak dobre wyniki firmy Biedronka zawdzięcza wysokiemu wzrostowi gospodarczemu oraz rosnącej konsumpcji w Polsce. Klientom, jak widać, nie przeszkadza nie najlepsza opinia o spółce, którą media wielokrotnie oskarżały o złe traktowanie pracowników - głównie tyczyły one niepłacenia za nadgodziny.

Już tradycyjnie na konferencji prasowej przedstawiciele sieci tłumaczyli, że takie problemy należą już do przeszłości.

- W tym roku wpłynęło do sadów osiem spraw wniesionych przez pracowników. Żadna z nich nie dotyczyła nadgodzin - przekonywał dziennikarzy mec. Lesław Kański, członek zarządu spółki.

Sądy w tym okresie rozpoznawały 27 spraw przeciw spółce. JMD (właściciel spółki) przegrał sześć, dziesięć wygrał, a reszta zakończyła się ugodą. Pracownicy domagali się ponad pół miliona złotych. Spółka musi im wypłacić ok. 70 tys.

Co dalej? Do końca roku spółka otworzy ok. 60 sklepów. W ciągu dwóch kolejnych lat ma się powiększać o kolejne 120 punktów rocznie. W Biedronce zatrudnionych jest 17 tys. osób. Od kwietnia najniższa płaca wynosi tu 1,4 tys. zł brutto.