Dożywotnia dyskwalifikacja za korupcję?

Jak donosi "Życie Warszawy", na czwartkowym posiedzeniu Wydział Dyscypliny zakończy sprawę Zagłębia Sosnowiec. Jeśli Zagłębie utrzyma się w tym sezonie w ekstraklasie, zostanie karnie zdegradowane do drugiej ligi. Wkrótce przewidywane są też indywidualne kary dla zawodników zamieszanych w korupcję, z dożywotnią dyskwalifikacją włącznie

- Jestem za tym, żeby zawodników oskarżonych o korupcję usuwać z futbolu - powiedział w TVN szef WD PZPN Michał Tomczak.

W przypadku sosnowieckiego klubu chodzi o "ustawienie" ponad 20 meczów od sezonu 2003/04. Szefowie całą winę zrzucają na piłkarzy i argumentują, że nie wiedzieli o przypadkach korupcji. Twierdzą, że to zawodnicy mieli się składać między sobą na korumpowanie sędziów lub przeciwników. - Inicjatywa wychodziła od kierownika drużyny, który przekazywał "temat" trenerowi, a ten swoim asystentom. Następnie informacja trafiała do piłkarzy, gdzie po naradzie wszystko wracało tą samą drogą do kierownika - mówi przewodniczący WD Robert Zawłocki. - To wystarczający dowód, żeby mówić o winie całego klubu - dodaje.

Wiceprzewodniczący WD stwierdza również, że zawodnicy oskarżeni o korupcję zostaną w najbliższych miesiącach zawieszeni do momentu rozstrzygnięcia o ich winie przez sąd I instancji. - Jeżeli przeciwko takiemu piłkarzowi zostanie wniesiony akt oskarżenia, zostanie on dożywotnio zdyskwalifikowany. - kończy Zawłocki

Prokuratura przesłuchiwała już byłych piłkarzy sosnowieckiego klubu, Marcina L., Wojciecha M., Łukasza A., a także występującego obecnie w PGE GKS Bełchatów Mariusza U.