Marek Niedźwiecki przechodzi do Radia Złote Przeboje

Marek Niedźwiecki, kultowa postać radiowego dziennikarstwa muzycznego, po 25 latach odchodzi z radiowej Trójki. Od początku 2008 r. będzie prowadzić autorskie audycje w Radiu Złote Przeboje należącym do Agory.

Niedźwiecki podpisał dziś kontrakt z Radiem Złote Przeboje (Grupa Radiowa Agory). Na początku 2008 r. dołączy do zespołu i poprowadzi na antenie stacji autorskie programy muzyczne.

- Przejście do Radia Złote Przeboje to dla mnie duża, życiowa zmiana - mówi Niedźwiecki. - Z hasłem "złote przeboje" kojarzy mi się cała moja młodość. Lata 60., 70., 80. to najpiękniejszy czas mojego życia. Naturalnie więc przechodzę do radia, które gra taką muzykę - tłumaczy swoją decyzję Niedźwiecki. - Będę mógł ją przypominać sobie i moim słuchaczom, wspominać młodość mojego pokolenia. To właśnie chcę robić - zapewnił w komunikacie prasowym.

Ze zmiany cieszy się też Grupa Radiowa Agory, do której należą Złote Przeboje. - Na audycjach Mark a Niedźwieckiego wychowało się kilka pokoleń Polaków. Jesteśmy zaszczyceni - komentuje zmianę Adam Fijałkowski z Agory. - Wszyscy znamy audycje Marka - są bardzo charakterystyczne i niepowtarzalne, dlatego sądzę, że będą idealnym dopełnieniem programu stacji. Teraz można powiedzieć, że Radio Złote Przeboje to nie tylko przeboje wszech czasów, ale także gwiazdy wszech czasów - dodaje Fijałkowski.

Od studenckiego Żaka po radiową Trójkę

Marek Niedźwiecki, jeden z najbardziej rozpoznawanych polskich dziennikarz muzycznych, urodził się 24 marca 1954 roku w Szadku. O pracy w radiu marzył od dziecka. Pierwsze kroki w zawodzie stawiał w Studenckim Radiu Żak Politechniki Łódzkiej, później pracował w Polskim Radiu Łódź. Jak wspomina Niedźwiecki, jego marzenie o pracy radiowca w pełni ziściło się w 1982 roku, kiedy Andrzej Turski zaproponował mu prowadzenie Radiowej Listy Przebojów Programu Trzeciego. "Od razu wpadłem w jej wir" - napisał Niedźwiecki na stronie radiowej. "Radio to moje hobby i pasja. Lubię robić 'teatr wyobraźni' i stąd te wszystkie moje zabawy językiem, wymyślanie 'dyrdymarków' typu: 'za 15 milionów godzina dwudziesta', albo 'sezamki obojętne dla zębów'. Lista Przebojów stała się moim drugim imieniem" - wyznał Niedźwiecki. Oprócz Listy Przebojów Niedźwiecki prowadził też w Trójce takie audycje jak "Zapraszamy do Trójki", "W tonacji Trójki" i "Markomania". Jego działalność dziennikarska nie ograniczyła się do radia. W telewizji MTV Classic prowadził "Listę wszech czasów", a w TVP2 - program "Wzrockowa Lista Przebojów". Jest również pomysłodawcą serii płytowej Smooth Jazz Cafe.