MT potwierdza: prace w dolinie Rospudy od sierpnia

Ministerstwo transportu potwierdza, że budowa obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy zostanie wznowiona od sierpnia.

Taką odpowiedź ministerstwo wysłało komisarzowi europejskiemu do spraw środowiska Stawrosowi Dimasowi na pytanie, czy strona Polska rozpocznie budowę obwodnicy przez Dolinę.

Teresa Jakutowicz rzecznik prasowy ministra transportu zapewnia, że pozwolenia na budową obwodnicy nie naruszają prawa, dlatego budowa może rozpocząć się zgodnie z planem.

Dodała, że od czasu wstrzymania budowy ze względu na okres lęgowy ptaków nie stało się nic, co mogłoby zmienić plan budowy. Rzecznik ministra transportu dodała, że jeśli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda nakaz wstrzymania prac w dolinie, strona polska będzie reagować.

Komisarz Dimas pytanie o wznowienie prac najpierw skierował do ministra środowiska Jana Szyszko. Ten odpowiedział, że nie ma on kompetencji do podejmowania decyzji co do kontynuacji prac w Dolinie Rospudy. Zarazem szef resortu wyjaśnił, że w kwestii budowy obwodnicy nie dochodzi do złamania prawa.

Organizacje ekologiczne zapowiadają, że nie dopuszczą do wznowienia prac w Dolinie i będą protestować. Minister Szyszko zapewnił, że nie boi się podjąć dialogu i wierzy w jego sukces.

Kilka dni temu rzeczniczka Komisji Europejskiej do spraw środowiska Barbara Helfferich poinformowała, że Komisja jest gotowa zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o wydanie pilnego nakazu wstrzymania prac w dolinie Rospudy, które mają być kontynuowane od sierpnia. Na wniosek Komisji, jeszcze przed ostatecznym wyrokiem w sprawie Rospudy, Trybunał może wydać natychmiastowy nakaz wstrzymania prac, by uniknąć nieodwracalnych szkód w środowisku naturalnym.