PO apeluje o zwolnienie pomocy dla ofiar kataklizmów z VAT

Platforma Obywatelska zaapelowała do minister finansów Zyty Gilowskiej o zwolnienie z podatku VAT pomocy przekazywanej ofiarom kataklizmów.

Wiceprzewodniczący klubu PO Zbigniew Chlebowski podkreślił na konferencji prasowej, że minister ma takie prawo, ale rzadko z niego korzysta, dlatego też Platforma przygotowuje stosowny projekt zmian w ustawie.

Zbigniew Chlebowski przypomniał, że Platforma składała już projekt zwolnienia z podatku VAT na rzecz organizacji pożytku publicznego, jednak projekt ten nie został poddany pod obrady Sejmu. Dodał, że pod wnioskiem, który od kilku miesięcy leży w szufladzie marszałka, podpisało się szereg organizacji charytatywnych, między innymi przedstawiciele Caritas Polska - jednej z największych tego typu instytucji.

Wiceprzewodniczący klubu PO zwrócił również uwagę, że politycy dość łatwo rozdają publiczne pieniądze, natomiast bardzo szybko zapominają o tym, by stworzyć system, który funkcjonowałby w przypadku każdej katastrofy.

Inicjatywa parlamentarna Platformy Obywatelskiej w sprawie zwolnienia z podatku VAT osób przekazujących pomoc ofiarom kataklizmów ma zostać złożona do laski marszałkowskiej w ciągu najbliższych dni.