CIA ma 60 lat

Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza ma już 60 lat. Zgodnie z charakterem CIA, w Stanach Zjednoczonych nie odbywają się publiczne obchody rocznicy powstania tej instytucji.

Centralna Agencja Wywiadowcza została utworzona na mocy ustawy o bezpieczeństwie narodowym podpisanej przez prezydenta Harry'ego Trumana 26 lipca 1947 roku. Główna siedziba CIA znajduje się w Langley na przedmieściach Waszyngtonu. Zarówno budżet jak i liczba pracowników tej instytucji są tajne.

Niedawno CIA umożliwiła Amerykanom część zbiorów swojego muzeum. Jednak eksponaty można oglądać tylko przez Internet. A są wśród nich między innymi: podwodny robot szpiegowski imitujący rybę, narzędzie do wyjmowania korespondencji bez uszkadzania kopert oraz prototyp zdalnie sterowanego owada, który ostatecznie nie został wykorzystany do misji wywiadowczych.

Większość operacji oraz metod stosowanych przez CIA objęta jest ścisłą tajemnicą. Ujawnione niedawno historyczne dokumenty wskazują jednak na to, że agencja nie zawsze stosowała legalne metody działania. Na przykład na początku lat 60. CIA próbowała zorganizować zamach na Fidela Castro współpracując przy tym z mafią. W latach 70. agenci CIA inwigilowali przeciwników wojny w Wietnamie, co jest zakazane przez amerykańską konstytucję.