Konta oszczędnościowe już prześcignęły lokaty

Najwyższe oprocentowanie konta oszczędnościowego oferuje Polbank, bez względu na kwotę wynosi ono 5 proc. Odsetki niższe o 1 pkt proc. oferuje mBank, MultiBank i Volkswagen Bank direct - wynika z rankingu Gazety Prawnej i Expandera.

W niektórych bankach oprocentowanie jest zależne od kwoty zgromadzonych środków, a wysokie odsetki w bankowych promocjach tylko z pozoru są atrakcyjne - pisze Gazeta Prawna . Rachunki oszczędnościowe stały się w ostatnim czasie prawdziwym przebojem bankowej oferty. Jako pierwsze zaoferowały je Polbank i ING Bank Śląski, a w ostatnich sześciu miesiącach takie produkty wprowadziła do swojej oferty większość banków, która wcześniej ich nie posiadała. Konta oszczędnościowe wygrywają konkurencję z bankowymi lokatami, których popularność maleje. A Polacy nadal mają na lokatach zgromadzone ogromne oszczędności. Na koniec czerwca było to 223 mld zł.

Z rankingu GP i firmy Expander wynika, że w MultiBanku i mBanku na koncie oszczędnościowym można zarobić 4 proc., a w Volkswagen Bank direct 4 proc. lub 4,20 proc. Pozostałe banki oferują dużo niższe stawki: od 1,40 proc. do 3,50 proc.

Kont oszczędnościowych ciągle jeszcze nie oferują dwa największe banki na naszym rynku PKO Bank Polski oraz Pekao. Typowego rachunku oszczędnościowego nie prowadzi także Bank BPH.

Jak pisze GP konta oszczędnościowe mają jednak swoje ograniczenia, zazwyczaj tylko jedna wypłata środków w miesiącu jest bezpłatna, a za kolejne naliczane są prowizje (zazwyczaj 5-10 zł). Wyjątkiem jest Polbank, Dominet, Volkswagen Bank direct i mBank, które nawet za pierwszą wypłatę w miesiącu pobierają prowizję.