Redemptoryści z Rzymu szykują misję ds. ojca Rydzyka

Kierownictwo zakonu przyśle do Polski specjalny zespół, który ma zbadać sprawę dyrektora Radia Maryja. Ale dopiero we wrześniu

Do Polski ma przyjechać z Rzymu specjalny zespół redemptorystów z o. Enrique Lópezem i o. Juventiusem Andradeą na czele. Obaj zasiadają w 11-osobowej radzie generalnej zakonu, która podejmuje najważniejsze decyzje w zgromadzeniu. Mają przeprowadzić wizytację u polskich redemptorystów, włącznie z wewnątrzzakonnym śledztwem i przesłuchaniami o. Tadeusza Rydzyka.

To efekt ostatnich oburzających i antysemickich wypowiedzi dyrektora Radia Maryja. W zeszłym tygodniu "Wprost" ujawniło nagrania, w których o. Rydzyk m.in. nazywa Marię Kaczyńską "czarownicą", a prezydenta RP gani za sprawę Jedwabnego, która ma służyć "wyłudzeniu od Polski przez Żydów 65 mld dolarów". Centrum im. Szymona Wiesenthala w Los Angeles wystosowało w tej sprawie oświadczenie do papieża Benedykta XVI, domagając się odwołania o. Tadeusza Rydzyka. Apel do władz Kościoła napisali też polscy intelektualiści katoliccy (m.in. Tadeusz Mazowiecki, prof. Władysław Bartoszewski), by "zrobiły wszystko, co w ich mocy, by w przyszłości publiczne wypowiedzi ks. Tadeusza Rydzyka nie podważały oficjalnego nauczania Kościoła na temat Żydów".

Listy dotarły do o. Josepha Tobina - generała redemptorystów w Rzymie, któremu podlega o. Rydzyk. O. Tobin zapowiedział, że zajmie stanowisko w ciągu kilku dni, by "rozwiązać problem raz na zawsze". Jednak wiążące decyzje podejmie dopiero zaplanowana na wrzesień światowa Rada Generalna Redemptorystów na podstawie raportu z wizytacji w Polsce. Może ona zarówno uznać, że zachowanie zakonnika nie budzi zastrzeżeń, jak i odsunąć o. Rydzyka od kierowania rozgłośnią, wysłać go na misję, czy nawet wykluczyć z zakonu.