Marek Sowa na prezesa Agory. Akcje zdrożały

Wanda Rapaczyńska nie będzie już prezesem Agory. Na jej miejsce Rada Nadzorcza i udziałowcy Agory-Holding postanowili zarekomendować Nadzwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu Akcjonariuszy kandydaturę Marka Sowy. Akcje Agory zareagowały wzrostem.

Jak poinformował dziś rano zarząd Agory wybór Marka Sowy jest wynikiem trwających kilkanaście miesięcy prac i analiz kilkuset kandydatur z Polski i zagranicy. Jeżeli NWZA zaakceptuje kandydaturę Marka Sowy do zarządu spółki, zarząd wybierze go na prezesa. Zmiany będą przebiegały w sposób uporządkowany, tak aby nie zaburzać normalnego funkcjonowania spółki, toczących się w niej projektów rozwojowych, czy też jej kontaktów ze światem zewnętrznym.

Rada Nadzorcza szukała osoby, która z jednej strony rozumie i podziela wartości firmy, rozumie niezależność wolnych mediów i będzie stać na ich straży. Doskonale znajduje się w historii kraju i zna kontekst, w jakim funkcjonuje spółka. Z drugiej strony jest doświadczonym menedżerem, który ma wieloletnią praktykę w mediach i rozumie przemiany w nich zachodzące, a także silnym liderem-wizjonerem, który wprowadzi Agorę w nowy etap rozwoju.

Po opublikowaniu komunikatu o nowym prezesie spółki Agora zyskała w GPW.

Rapaczyńska: już czas na zmiany na mostku

Wanda Rapaczyńska nie żegna się jeszcze z Agorą. Przez kilka kolejnych miesięcy będzie wspierać Marka Sowę w przejmowaniu kolejnych obowiązków prezesa.

- Zmiany - także zmiany pokoleniowe - są nie tylko normalne, ale wręcz konieczne. Zmiana przynosi nową energię, nowe pomysły, nowy impet. Pracuję w spółce już prawie 18 lat, a prezesem Agory SA jestem od momentu jej powstania, tzn. od 1998 r. To bardzo długo. Już czas na zmianę na mostku, bo Agora - która ma tak fantastyczną historię i osiągnięcia - potrzebuje jej, aby dalej rosnąć w siłę i prosperować w XXI wieku. - napisała w liście do pracowników ustępująca prezes Agory Wanda Rapaczyńska.

Obejrzyj wypowiedź Wandy Rapaczyńskiej

Sowa: To dla mnie zaszczyt

- To dla mnie zaszczyt i wyzwanie. Tym bardziej, że zawsze z podziwem i szacunkiem obserwowałem dokonania zespołu Agory i Gazety. Jestem przekonany, że Agora ma wielką szansę zostać poważnym konkurentem dla międzynarodowych graczy na rynku nowych mediów i chciałbym poprowadzić tę wspaniałą spółkę przez kolejny ważny etap jej rozwoju - mówi Marek Sowa.

Marek Sowa jest jednym z liderów polskiego rynku mediów elektronicznych. Od 2000 r. reprezentował w Polsce interesy międzynarodowej grupy medialnej Liberty Global, m. in. jako wiceprezes UPC Polska i członek rady nadzorczej Canal+. Wcześniej pracował jako dyrektor ds. rozwoju w multimedialnym holdingu @Entertainment, Inc., notowanym na nowojorskiej giełdzie NASDAQ, kierował satelitarną stacją muzyczną Atomic TV (obecnie MTV Polska), a także współpracował z amerykańską stacją telewizyjną CBS. Pan Marek Sowa jest prezesem Związku Pracodawców Prywatnych Mediów oraz członkiem zarządu PKPP Lewiatan. Wieloletni członek zarządu Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, European Cable Communications Association w Brukseli oraz American Chamber of Commerce w Polsce. Zasiada w radach nadzorczych TKP (Canal+/Cyfra+) i PTC (Era/Heyah). Urodził się w 1962 r. Ukończył amerykanistykę na Uniwersytecie Warszawskim, MBA na Uniwersytecie Warszawskim i University of Illinois oraz podyplomowe programy dla kadry zarządzającej (w tym SEP) na Stanford University w USA

Sikora: Doświadczony menedżer i strateg

Zaplanowanie sukcesji to ważny obowiązek władz każdej dobrze zarządzanej spółki - powiedział Sławomir Sikora, członek Rady Nadzorczej Agory w portalu Money.pl. - Nad planem sukcesji w Agorze pracowaliśmy kilkanaście miesięcy. Zadanie nie było łatwe, choćby dlatego, że szukaliśmy następcy Wandy Rapaczyńskiej, wyjątkowej osoby o wielkiej charyzmie i reputacji, której wieloletnie przewodnictwo spółce przyczyniło się do zbudowania jej siły rynkowej, niezależności finansowej i wspaniałej reputacji.

Szukaliśmy zatem doświadczonego menedżera i stratega, wizjonera, który zna się na mediach i w dodatku rozumie, jak ważna jest ich wolność i niezależność. Osoby, która będzie stać na straży reputacji budowanej przez wiele lat przez zespół Agory. Marek Sowa spełnia wszystkie te wymogi, dlatego ogromnie się cieszę, że przyjął naszą propozycję i będzie kandydował do grona zarządu Spółki na najbliższym NWZA Agory.