Inwazja jadowitych pająków nad Morzem Czarnym

Rumuńskie wybrzeże Morza Czarnego przeżywa inwazję jadowitych pająków. Dwie osoby ukąszone przez czarną wdowę trafiły do szpitala z objawami silnego zatrucia jadem.

Naukowcy z Morskiego Centrum Badawczego w Konstancy tylko w ciągu dwóch dni poszukiwań znaleźli 200 pająków z gatunku czarna wdowa. Specjaliści podkreślają, że pająki te sporadycznie znajduje się w Europie, jednak nigdy nie zaobserwowano, żeby występowały w takiej ilości. Zdaniem biologów przyczyną ich pojawienia się jest wyjątkowo łagodna zima i bardzo ciepłe lato.

Do szpitala klinicznego w Konstancy trafiło dwóch mężczyzn, którzy natknęli się na czarną wdowę. Obaj zostali ukąszeni podczas pracy na roli. Mówią, że już kilka minut po użądleniu poczuli drgawki i drętwienie całego ciała. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, ale spędzą w szpitalu jeszcze kilka dni.

Ukąszenie czarnej wdowy zwykle powoduje silny ból i opuchliznę. Może być niebezpieczne dla człowieka. Szczególnie zagrożone są dzieci i osoby chore na serce.

Lokalne władze zapowiadają, że niezwłocznie przeprowadzą dezynsekcję w okolicach plaż, by odsunąć wszelkie niebezpieczeństwo od turystów, którzy wypoczywają nad Morzem Czarnym.