BBC przeprasza królową

BBC przeprosiła dziś Elżbietę II: kierownictwo stacji przyznało, że BBC przedstawiła królową w złym świetle podając, że opuściła ona nagle sesję zdjęciową Annie Leibowitz. Sprawę szeroko komentują dziś brytyjskie media.

Wczoraj BBC1 nadało zwiastun serialu dokumentalnego "Rok z królową" ("A Year with the Queen"). W zwiastunie znalazł się m.in. fragment z sesją zdjęciową podczas ostatniej wizyty królowej w Stanach Zjednoczonych.

Annie Leibowitz prosi na nim królową, by zdjęła koronę, żeby wyglądać "mniej oficjalnie". - Mniej oficjalnie? Co pani sobie wyobraża? - królowa na to. Chwilę później pokazano, jak wychodzi: - Już niczego nie zmieniam. Wystarczająco się napracowałam, żeby się tak ubrać - mówi Elżbieta II.

- Annie Leibowitz zachowała się nietaktownie, królowa wyszła zirytowana - skomentował prezentujący zwiastun Peter Fincham.

Tymczasem brytyjskie media zauważyły, że scena, w której królowa rzekomo wychodzi i jest zirytowana, wydarzyła się wcześniej. Fragment ten to naprawdę wejście królowej na sesję, nie wyjście.

BBC: W serialu kolejność będzie inna

Szefowie BBC przyznali, że kolejność scen została zmieniona. Jak jednak dodali, zwiastun nie musi przedstawiać scen w porządku chronologicznym i pokazywać całego obrazu wydarzeń. Jak podkreślili, w serialu kolejność będzie inna.

"Trailer może sugerować, że Królowa opuściła sesję przedwcześnie. (...) BBC pragnie przeprosić zarówno Królową, jak i Annie Leibowitz za to, że taki sposób przedstawienia wydarzeń mógł je zaniepokoić" - napisało kierownictwo stacji.

List został wysłany do Pałacu Buckingham. Rzeczniczka BBC nie chciała jednak powiedzieć, czy stacja przeprosiła z własnej inicjatywy, czy też po skardze ze strony królowej. Jak zaznaczyła, BBC przeprasza za zwiastun, nie - za cały serial, którego emisja wkrótce się rozpocznie.