Doborowa obsada konkursu "Tyczka z Samsung na Molo"

Tyczkarki ze ścisłej światowej czołówki wystąpią 15 lipca br. w sopockim konkursie "Tyczka z Samsung na Molo". Gospodyni imprezy, Anna Rogowska z Samsung Team, będzie rywalizować m.in. z Rosjankami Tatianą Połnową i Anastazją Szwedową, Amerykankami Lacy Janson i Nikole McEwen oraz Australijką Alaną Boyd.

Na sopockim molo wystartuje ponadto zwyciężczyni ubiegłorocznej edycji konkursu Joanna Piwowarska, a także Kate Dennison i Kirsty Maguire (obie z Wielkiej Brytanii), Michaela Heitkoetter (Brazylia) oraz trzecia Polka - Kaja Kalwoda. - Nie przyjedzie zapowiadana wcześniej Becky Holliday, która z powodu kontuzji musiała zostać w domu, w USA - poinformował odpowiedzialny za obsadę konkursu Janusz Szydłowski.

W tym roku na molo wystąpią zarówno zawodniczki, które dotąd nie skakały w Polsce, jak i tyczkarki dobrze znające sopocki konkurs. - Bardzo się cieszę, że Tatiana Połnowa, bardzo doświadczona i utytułowana zawodniczka, zadebiutuje przed polską publicznością właśnie w Sopocie. Mam nadzieję, że po tegorocznym konkursie polubi Polskę tak, jak dziewczyny przyjeżdżające tu regularnie, jak np.Dennison. Ona nie raz podkreślała, że kolejne wizyty w Sopocie to dla niej wielka przyjemność - powiedziała Anna Rogowska.

Rosjanki są uważane za faworytki konkursu. - Rekord życiowy Połnowej to 4,78 m, a w tym roku skoczyła już 4,72 m! Szwedowa z kolei jest w życiowej formie, ustanowiła niedawno swój rekord - 4,65 m. To gwarantuje emocjonującą walkę - powiedziała Rogowska. - Bardzo chciałabym wywalczyć w Sopocie miejsce na podium, ale wiem, że przy tak doborowej obsadzie konkursu nie będzie o to łatwo - przyznała Anastazja Szwedowa.

Lata tradycji

Pierwszy konkurs na sopockim molo odbył się w 1984 r., wygrał go mistrz olimpijski z Moskwy 1980 Władysław Kozakiewicz. W dotychczasowych dziewiętnastu edycjach tej wyjątkowej imprezy wystąpiły najważniejsze postaci skoku o tyczce z całego świata: Polski, Ukrainy, Białorusi, Czech, Danii, Norwegii, Szwecji, Bułgarii, Islandii, Rosji, USA, Niemiec, Węgier i Włoch. Najwięcej zwycięstw w imprezie nad Zatoką Gdańską ma na koncie Marian Kolasa, który wygrał ją trzykrotnie. Z polskich sław, oprócz Kozakiewicza i Kolasy, na molo skakali m.in. mistrz świata i złoty medalista olimpijski Tadeusz Ślusarski, brązowy medalista mistrzostw Europy Mirosław Chmara, do którego wciąż należy rekord Polski (5,90 m na otwartym stadionie). W 1995 r. w Sopocie wystąpił Ukrainiec Wasilij Bubka (brat multirekordzisty Siergieja) i wygrał zawody z wynikiem 5,50 m.

W 2001 r. "Tyczka na molo" po raz pierwszy odbyła się z udziałem światowej czołówki żeńskiego skoku o tyczce - zwyciężyła wówczas Czeszka Daniela Bartova, która w połowie lat 90. dziewięciokrotnie ustanawiła rekord świata. Na sopockim molo skakały także m.in. Amerykanka Stacey Dragila - mistrzyni olimpijska z Sydney i trzykrotna medalistka mistrzostw świata, oraz nasza srebrna i brązowa medalistka mistrzostw świata Monika Pyrek.

Od 2003 r. gwiazdą "Tyczki na molo" jest członkini grupy lekkoatletycznej Samsung Team Anna Rogowska. Brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Atenach 2004, srebrna i brązowa medalistka mistrzostw świata występuje na co dzień w SKLA Sopot. Do tej pory Rogowska dwukrotnie wygrała konkurs w Sopocie, a w historii imprezy szczególnie zapisał się jej wyczyn z 2005 r., kiedy wynikiem 4,77 m ustanowiła ówczesny rekord Polski.

Na sopockim molo zwyciężyła także inna Polka, Joanna Piwowarska. W 2006 r. zawodniczka AZS AWF Warszawa pokonała wysokość 4,45 m. Druga była Niemka Silke Spiegelburg (także 4,45 m), a trzecia inna nasza reprezentantka - Róża Kasprzak z AZS AWFiS Gdańsk (4,35 m).

Organizatorem "Tyczka z Samsung na molo" jest klub SKLA Sopot , współorganizatorami są Kąpielisko Morskie Sopot oraz firma MOVE! . Sponsorem konkursu oraz Anny Rogowskiej jest Samsung Electronics Polska . Sponsorami są także Lotos i Ultrafastin .

"Tyczka na molo" to najstarszy i największy na świecie konkurs skoku o tyczce odbywający się poza stadionem. W sopockiej imprezie brały udział największe gwiazdy tej konkurencji, m.in. Władysław Kozakiewicz i Stacey Dragila. Od 2003 r. gospodynią konkursu jest gwiazda Samsung Team Anna Rogowska.

Samsung Team

Samsung Team to profesjonalna grupa lekkoatletyczna, założona w 2006 r. w ramach programu Samsung "Droga do Pekinu 2008". W skład grupy wchodzą medalistki olimpijskie Anna Rogowska i Kamila Skolimowska oraz ośmioro juniorów - młode talenty lekkoatletyczne, odkryte m.in. podczas zawodów Samsung Athletic Cup. Opiekę nad grupą sprawuje legenda polskiej lekkiej atletyki, mistrz świata w trójskoku z 1983 r. Zdzisław Hoffmann.

Członkowie Samsung Team: Anna Rogowska (skok o tyczce), Kamila Skolimowska (rzut młotem), Marzena Banach (skok w dal), Paulina Klawiter (biegi), Marzena Kościelniak (biegi), Joanna Michalska (skok o tyczce), Sylwester Bednarek (skok wzwyż), Sylwester Czapiewski (dziesięciobój), Karol Hoffmann (trójskok), Marcin Kłaczański (biegi)