Treść listu Jerzego Owsiaka do prezydenta i premiera

Szanowny Panie Prezydencie,

Szanowny Panie Premierze,

Sytuacja jaka powstała po ostatnich doniesieniach na temat dialogu prowadzonego przez o. Tadeusza Rydzyka ze swoimi studentami, każe mi z całą stanowczością wymagać od Panów przeciwstawienia się tej fali totalnej nienawiści, antysemityzmu i wtrącania się swoimi opiniami w nie swoje sprawy. Słowa o. Rydzyka mogę tylko porównać z najbardziej absurdalnymi wypowiedziami partyjnych bonzów Trzeciej Rzeszy, przyjmowanymi wtedy przez część niemieckiego społeczeństwa huraganowymi oklaskami i wiwatami.

Jako obywatel po raz kolejny zwracam się do Pana, Panie Prezydencie i do Pana, Panie Premierze, abyście zareagowali na tę falę nienawiści nie mieszczącą się w polskiej, wielowiekowej kulturze i położyli temu natychmiastowy kres.

Powiem Panu, Panie Prezydencie, że gdyby ktoś na temat mojej żony sformułował takie wypowiedzi, jakie usłyszałem w Telewizji na temat Pana żony, to prywatnie stanąłbym jako mężczyzna do walki wręcz. Pan, jako głowa Państwa, powinien pogonić tego człowieka do stu diabłów! Jeśli Pan tego nie zrobi, Panie Prezydencie, a także i Pan, Panie Premierze, to niech Pan pamięta że w żaden inny sposób nie powstrzyma Pan już za czasu swojej kadencji tej fali głupoty i nienawiści.

A jeśli Panowie zechcielibyście posłuchać, w jaki sposób można rozmawiać na ważne tematy, związane z innymi religiami niż religia katolicka, to zapraszam Panów na tegoroczny Przystanek Woodstock (Kostrzyn n/Odrą, 3-4 sierpnia 2007 r.), gdzie w cyklu "Dialog trzech kultur" spotykamy się z arcybiskupem Kościoła Katolickiego, naczelnym polskim rabinem i naczelnym polskim imamem, aby młodzi Polacy mieli możliwość zdobycia wiedzy na temat religii i to wiedzy dużo większej niż tylko powierzchowne informacje wyniesione ze szkoły, z domieszką potężnej dawki codziennej nienawiści o. Rydzyka, podsycanej niestety poprzez informacje publikowane we wszystkich mediach.

Jest tak głupio znowu wstydzić się za ten kraj...