Koniec "Matysiaków"? PR: Zastanawiamy się

Polskie Radio przestanie nadawać "Matysiaków", najstarsze słuchowisko radiowe? O tym, że "Matysiaków" nie ma we wrześniowej ramówce poinformował Tomasz Głogowski - poseł PO, który zasiada w Radzie Programowej Polskiego Radia. "Matysiakowie" są w ramówce na wrzesień, zastanawiamy się jednak nad usunięciem słuchowiska z programu - przyznaje rzecznik PR.

"Skandalem jest fakt, że na pytania członków Rady Programowej Radia, przedstawiciel jego Dyrekcji - pan Strzembiński - dwa razy próbował wprowadzić jej członków w błąd. Dopiero za trzecim razem przyznał, że "Matysiaków" nie ma we wrześniowej ramówce" - pisze na swoim blogu Głogowski.

- Jest to nieprawdziwa informacja. "Matysiakowie" na pewno pozostaną na antenie do końca września - powiedział nam rzecznik PR Tadeusz Fredro-Boniecki.

"Jest dylemat moralny"

Przyznał jednak, że z powodu śmierci twórcy "Matysiaków" Jerzego Janickiego, w radiu trwają rozmowy o zakończeniu nadawania słuchowiska. - Jest zespół, który ciągle pracuje nad słuchowiskiem, ale jest też dylemat moralny, bo Janicki nie zostawił żadnych wytycznych - powiedział. Jak podkreślił, nie potrafi teraz powiedzieć, czy radio - ze względu na śmierć autora - zaprzestanie emisji "Matysiaków", czy też - pamiętając o nim - będzie kontynuować słuchowisko.

- W tej chwili nawet dyrektor programu pierwszego, Jacek Sobala nie ma w tej sprawie zdania - powiedział nam Fredro-Boniecki. - "Matysiakowie" to znak rozpoznawczy Polskiego Radia, dlatego decyzja nie będzie łatwa i nie podejmiemy jej pochopnie - zaznaczył.

Pierwszy odcinek "Matysiaków" PR nadało 15 grudnia 1956 roku. Jutro zostanie nadany 2629. odcinek słuchowiska