60 urzędów skarbowych przyjaznych firmom

60 urzędów skarbowych biznesmeni wyróżnili w piątej edycji konkursu na urząd skarbowy przyjazny przedsiębiorcy.

Organizatorami konkursu na urząd przyjazny przedsiębiorcy są Business Centre Club i Ministerstwo Finansów. W 2003 r., w pierwszej edycji konkursu, wyróżniono 52 urzędy, w 2004 r. - 56, w 2005 r. - 63, a w 2006 r. - 69. Teraz - 60. Niektóre już po raz kolejny.

Przedsiębiorcy z BCC tłumaczą, że konkurs jest po to, żeby było normalnie, żeby strony - urząd skarbowy i podatnik - szanowały się wzajemnie. Atmosfera panująca między urzędnikiem i przedsiębiorcą ma być przyjazna. Co nie znaczy, że urzędnik ma zaniedbywać swoje obowiązki. - Pomagajcie przedsiębiorcy poznawać prawo, korygujcie błędy, nie drenujcie firm, pozwalajcie oszczędzić czas sprawnością usługi, którą świadczycie, nie postrzegajcie przedsiębiorcy jako potencjalnego przestępcy - od lat apelują przedsiębiorcy. Oceniają, że obsługa podatników z roku na rok się poprawia. W całej Polsce.

- Fiskus jest coraz bardziej przyjazny przedsiębiorcom, choć są jeszcze placówki i ludzie, którzy chcą za wszelką cenę pognębić firmę - uważa prezes BCC Marek Goliszewski.

Jak co roku urzędy skarbowe oceniane były na podstawie punktów przyznanych przez przedsiębiorców w ankiecie konkursowej. Ocenie podlegały jakość obsługi podatników przez urząd, łatwość komunikacji i kompetencje urzędników.

Wyróżnione urzędy otrzymały tytuł "Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy - 2007", którego będą mogły używać przez rok. Do czasu rozstrzygnięcia następnej edycji konkursu.

- Nie jesteśmy już dzisiaj tacy, że chcemy karać. Chcemy pomagać, właściwie załatwiać sprawy podatników. Wiemy, że to my jesteśmy dla przedsiębiorców, a nie oni dla nas - w imieniu laureatów dziękowała za wyróżnienie Maria Pierzchała-Bandolet, naczelnik II Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie. - Mamy ciężkie czasy, bo coraz trudniej zatrzymać w urzędach dobrych pracowników. Różne firmy oferują im znacznie lepsze wynagrodzenia. Mamy jednak nadzieję, że uda się zatrzymać w skarbowości najlepszych. I że wkrótce wszystkie urzędy skarbowe będą przyjazne przedsiębiorcom - dodała.

Urzędów skarbowych jest w Polsce około 400.