PESEL na recepcie dopisze aptekarz

Tak wczoraj po południu zdecydował minister zdrowia. Zanim ogłosił swoją decyzję, w większości aptek nie można było zrealizować recept bez numeru PESEL.

Od wczoraj nowy przepis zobowiązuje lekarzy do wypisywania na receptach numeru PESEL pacjenta. Strajkujący lekarze zagrozili, że nie będą go wpisywać.

- Problem mogą mieć pojedyncze osoby, bo większość lekarzy wypisuje recepty zgodnie z przepisami - uspokajał przed południem Wojciech Giermaziak, wiceprzewodniczący Naczelnej Rady Aptekarskiej, który, żeby zbadać sytuację, obdzwonił znajomych farmaceutów. - Ja będę wydawał leki bez PESEL-u. A kolegom mogę podpowiedzieć: jesteśmy wolnym zawodem i mamy prawo podejmować decyzje w trudnych sytuacjach.

Sprawdziliśmy, co czekało pacjenta, który trafił na lekarza bojkotującego nowy przepis.

W Warszawie żadna z dziesięciu odwiedzonych przez nas aptek nie chciała zrealizować recepty bez PESEL-u na popularny antybiotyk Augmentin. - Mam obowiązek sprawdzić, czy numer wypisany jest tym samym charakterem pisma i tym samym długopisem - przestrzegała przed samodzielnymi dopiskami warszawska aptekarka.

W Białymstoku jedna z farmaceutek, która odmówiła przyjęcia recepty bez PESEL-u, zaproponowała jednocześnie sprzedaż leku bez refundacji. Trzy razy drożej. Dopisaliśmy PESEL i poszliśmy do innej apteki. - I dobrze zrobiliście - pochwaliła farmaceutka. - Od rana miałam kilkanaście takich przypadków i za każdym razem sama uzupełniałam brakujące numery.

Aptekarce w centrum Olsztyna daliśmy receptę z własnoręcznie dopisanym numerem - innym długopisem. Farmaceutka się zorientowała, ale lek wydała i zrobiła parafkę, że to ona sama dopisała PESEL.

Po południu problem się rozwiązał, bo ministerstwo zdrowia ogłosiło, że brakujący PESEL może dopisać aptekarz. - Taka jest nasza wykładnia rozporządzenia o receptach

- powiedział "Gazecie" wiceminister zdrowia Bolesław Piecha. O PESEL-u Piecha będzie dziś rozmawiał z przedstawicielami Naczelnej Rady Aptekarskiej.

- Skoro nie musimy, nie będziemy wypisywać tego numeru - zapowiada Krzysztof Bukiel, szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.