Medal jest jedynym odznaczeniem ustanowionym przez Radę Europy, najstarszą europejską organizację broniącą standardów demokratycznych. Medal przyznaje za zasługi w umacnianiu wartości demokratycznych, praw człowieka i zasad państwa prawnego.
- To wyraz uznania Rady Europy dla niezależności polskiego Trybunału Konstytucyjnego - powiedział nam prof. Safjan. - Sędziowie europejscy, z którymi tu dziś rozmawiałem, podkreślali, że jest ceniony za konsekwencję w obronie zasady demokratycznego państwa prawnego.
Marek Safjan był jednym z pierwszych polskich stypendystów w Radzie Europy. Pracował w jej sekretariacie nad prawem ochrony danych osobowych, a potem współtworzył jako przedstawiciel Polski w komitecie ds. bioetyki Konwencję o Ochronie Praw Człowieka i Godności Istoty Ludzkiej wobec Zastosowań Biologii i Medycyny uchwaloną w 1997 r. (Polska do dziś jej nie ratyfikowała).
Od 1997 do 2006 r. był sędzią Trybunału Konstytucyjnego, a od 1998 r. - jego prezesem. Końcówka jego kadencji przypadła na rządy PiS-u, który wszedł w ostry konflikt z Trybunałem m.in. po zakwestionowaniu przez Trybunał niektórych przepisów nowej ustawy o KRRiT, bankowej komisji śledczej czy ustawy o dostępie do korporacji prawniczych.
W latach 70. i 80. działał w niezależnym konwersatorium Doświadczenie i Przyszłość, które opracowywało raporty o sytuacji w PRL.
Na początku tego roku był jednym z inicjatorów reaktywacji DiP-u, który niedawno wydał "Raport o stanie demokracji w Polsce".
W tej chwili Marek Safjan jest w gronie ekspertów Rady Europy opracowujących projekt zaleceń i rekomendacji w sprawie europejskich standardów niezawisłości sędziowskiej.