231 metrów - nowy rekord Polski w nurkowaniu głębokim

231 metrów - na taką głębokość udało się zanurzyć nurkowi Jerzemu Błaszczykowi. To dotychczas największa głębokość, na jakiej udało się znaleźć polskim specjalistom w nurkowaniu głębokim.

Nurkowanie miało miejsce w miejscowości Dahab w Egipcie. Nurek przebywał pod wodą 6 godzin. Rekord został pobity w ramach projektu Infovide-Matrix Diving Exploration 2007. O rekordzie poinformował portal deepexplorers.org . Jerzy Błaszczyk opisuje na blogu kolejne fazy bicia rekordu.

- Na 120 metrze minąłem miejsce zamocowania naszej opustówki. Zaraz potem ostatecznie pożegnałem się z przyjaznym światłem słonecznym. Totalny mrok zapanował dużo szybciej niż myślałem. Już na 150 metrach czułem się jak na 60 metrach w Hańczy - ciemno, zimno, do domu daleko. Bardzo daleko - pisze Błaszczak

Zdradza, że pojawiły się komplikacje. Podczas wynurzania zaplątał się w sieci. Aby się z nich uwolnić musiał je przeciąć. - Jedno cięcie wystarczyło. Całkowicie napełniony kombinezon i dwa worki zadziałały bez zarzutu. Ruszyłem do góry jak rakieta omijając kilka głębokich przystanków dekompresyjnych - opisuje. To przedłużyło czas zdobywania kolejnych, ściśle określonych etapów wynurzania. Musiał zużyć więcej gazów.

Poprzedni rekord Polski wynosił 212 metrów i należał do Grzegorza Dominika.