U Wałęsy będą indyki, a nie kaczki

Połowa członków rządu - z Jarosławem Kaczyńskim i Andrzejem Lepperem na czele - oraz liderzy opozycji zostali zaproszeni na piątkową imprezę imieninową Lecha i Danuty Wałęsów.

Tradycyjnie goście zostaną przyjęci w ogrodzie przed domem Wałęsów przy ul. Polanki w Gdańsku. Początek o godz. 17. Jak co roku, aby złożyć życzenia, trzeba będzie ustawić się w długiej kolejce do solenizantów, bo Danuta i Lech świętują wspólnie.

W ogrodzie stanie scena dla zespołu muzycznego oraz namioty, a pod nimi stoły z jedzeniem. Imprezę sponsorują byłemu prezydentowi zaprzyjaźnieni restauratorzy i szefowie firm spożywczych. Muszą być przygotowani, by nakarmić i napoić około 600 gości. - Karkówka na grilla przyjedzie od Nowaka, wędliny od Lisa, ryby od Mielewczyka, a ciasta od Szydłowskiego - wymienia koordynator Ryszard Kokoszka, szef gdańskiej restauracji Cristal. - Napoje dadzą Zarębscy, a ja zapewnię obsługę i przygotuję galantyny z drobiu. Z alkoholi zaserwujemy wino i piwo.

W tym roku Lech Wałęsa oprócz swoich przyjaciół zaprosił także braci Kaczyńskich, pół rządu (w tym wicepremierów Romana Giertycha i Andrzeja Leppera), a nawet skonfliktowanych z nim dawnych działaczy "Solidarności" - Andrzeja Gwiazdę i Annę Walentynowicz.

Wyjaśnił, że poprosił o przybycie "ludzi z innej opcji, by zobaczyć, czy można się z nimi stuknąć kieliszkiem wina". Dwa lata temu sprawdził się podobny pomysł - skierowany do lewicy. Przy ulicy Polanki stawił się m.in. prezydent Aleksander Kwaśniewski, co zakończyło wieloletni konflikt polityków.

Tym razem "inne opcje" nie przyjdą. Braci Kaczyńskich na pewno nie będzie. Odmówili także Gwiazdowie i Anna Walentynowicz - A może podaliby mi tam jakąś truciznę? - mówiła dziennikarzom.

- Podamy jedzenie smaczne i pierwszej świeżości. Kaczek nie przewidujemy, będą za to indyki - zapowiada Kokoszka.

Ze względu na konflikt Wałęsy z Kaczyńskimi politycy PiS raczej się nie pojawią. Co roku gościem był prokurator Janusz Kaczmarek, który na początku lat 90. startował do Sejmu z listy ugrupowania Wałęsy (Bezpartyjnego Bloku Wspierania Reform). Kaczmarek kieruje obecnie kluczowym dla PiS resortem - spraw wewnętrznych i administracji.

- Zobaczymy, czy obowiązki pozwolą mu przyjść - zastanawia się Jarosław Wałęsa, syn solenizantów i poseł PO.

Po stronie sympatyków solenizanta też zabraknie ważnych osób. Kwaśniewski tłumaczy swoją nieobecność zaplanowanym wcześniej zagranicznym wyjazdem. Raczej nie pojawi się przewodniczący PO Donald Tusk. - To jest sejmowy piątek, więc wielu parlamentarzystów będzie uczestniczyło w obradach - zastrzega Sławomir Nowak, pomorski poseł Platformy. Wałęsy nie zawiodą za to przyjaciele sprzed lat. - Będziemy jak zawsze - zapowiada Krzysztof Pusz, lider Lewicy i Demokratów na Pomorzu. - I jak zawsze mamy kłopot z prezentem. Z grupą przyjaciół składamy się coś na większego, raz to była huśtawka ogrodowa, raz kosiarka do trawy. Jeszcze nie wiem, co wręczymy tym razem.