Ruda Śląska bez wody z powodu bakterii

Prawie 45 tys. mieszkańców Rudy Śląskiej od środowego popołudnia nie ma wody. Władze miasta zakręciły kurki, bo w wodzie odkryto szkodliwe bakterie.

- Bakterie coli w rudzkich wodociągach zostały wykryte przez sanepid podczas rutynowej kontroli. Zanieczyszczona nimi woda może powodować nudności, wymioty, bóle brzucha. Na szczęście do tej pory nikt nie zgłosił się z podobnymi objawami - powiedziała nam w środę wieczorem Iwona Małyska z biura prasowego rudzkiego magistratu.

Władze miasta zdecydowały o odcięciu dopływu skażonej wody do kranów we wszystkich południowych dzielnicach miasta: Rudzie, Orzegowie, Goduli, Chebziu i na osiedlu Kaufhaus. Do czasu aż bakterie zostaną zneutralizowane, woda będzie dostarczana mieszkańcom beczkowozami. Ustawiono też specjalne zbiorniki z wodą do potrzeb sanitarnych.

Rudzie Śląskiej wodę dostarcza Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów SA w Katowicach. Władze spółki nie potrafiły wyjaśnić w jaki sposób doszło do zanieczyszczenia bakteriami coli. Aż dwukrotnie pobrano w środę próbki wody do badań. Wyniki mają być znane w czwartek. Informacje o możliwym terminie przywrócenia dostaw można uzyskać pod numerami telefonów 0800 158 800 lub 32 2486 358.