Godz. 05.10 - Zastrzeżenia Polski do projektu mandatu otwierającego prace na traktatem Unii Europejskiej zostały w trakcie negocjacji podczas szczytu Unii w Brukseli w dużym stopniu uwzględnione - mówi Lech Kaczyński na konferencji prasowej.
Godz. 04.30 Przywódcy państw UE porozumieli się w sprawie mandatu na otwarcie Konferencji Międzyrządowej, która do końca roku przyjmie nowy traktat UE. Nowy traktat pod nazwą Traktat Reformujący zastąpi odrzuconą przez Francję i Holandię eurokonstytucję.
Godz. 02.20 Dziewięć państw zgłosiło zastrzeżenia wobec dotychczasowych uzgodnień
Godz. 01.30 Agencja DPA podaje, że premier Belgii Guy Verhofstadt odrzucił kompromisową propozycję Niemiec w kwestii reformy UE i uznał ją za "całkowicie nie do przyjęcia".
Godz. 00.01 Polskie źródła nieoficjalnie potwierdzają: Osiągnięto porozumienie z Polską w sprawie systemu głosowania. Szczegóły nie są znaneł
Godz. 00.01 Przedstawiciel Litwy: Osiągnięto porozumienie z Polską
Godz. 00.00 Rzecznik prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego: jesteśmy bardzo blisko porozumienia
Godz. 23.47 Oferta ostatniej szansy Luksemburga i Austrii dla Polski: Oba kraje proponują, by kwestionowany przez Warszawę system decydowania w Radzie UE wszedł w życie w 2016 roku
Godz. 23.36 Czesi popierają Polaków w sprawie mandatu o nowym traktacie
Godz. 23.17 Polskie źródła dyplomatyczne nie potwierdziły nieoficjalnych informacji o ostatecznym odrzuceniu przez Polskę mandatu.
Godz. 23.12 Polska ostatecznie odrzuciła przedstawiony przez Niemcy projekt mandatu do negocjacji nowego traktatu UE - podały źródła w KE.
Godz. 22.10 Nicolas Sarkozy oraz Tony Blair zatelefonowali do Jarosława Kaczyńskiego, by przekonać Polskę do przyjęcia proponowanego na szczycie kompromisu.
Godz. 21.38 Angela Merkel zaproponowała, by zwołać Konferencję Międzyrządową w sprawie unijnego traktatu bez Polski.
Godz. 20.54 - Prezydent musi w Brukseli albo uzyskać dla Polski rekompensatę za brak systemu pierwiastkowego, albo skorzystać z prawa weta - takie stanowisko przyjęło prezydium rządu i Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości.
Godz. 20.22 Negocjacje z Polską trwają - mówi szef Komisji Europejskiej Jose Barroso.
Godz. 20.17 Premier Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla TVP mówi: "Negocjacje w Brukseli są bardzo trudne, gdyby teraz się kończyły, to Polska musiałaby wetować".
Godz. 20.06 W Brukseli rozpoczęło się spotkanie " w cztery oczy" Lecha Kaczyńskiego z Angelą Merkel.
Godz. 19.30 Zakończyło się spotkanie premiera z wicepremierami. Po spotkaniu wiceminisetr w Kancelarii Premiera Andrzej Sadoś powiedział: - To, co w tej chwili jest na stole negocjacyjnym, to są propozycje, których strona polska zaakceptować nie może.
Godz. 18.25 - Jesteśmy bardzo blisko kompromisu z Polską - wynika z wypowiedzi rzecznika prezydenta Francji Davida Martinon na szczycie w Brukseli. - Nigdy nie byliśmy tak blisko porozumienia... albo braku porozumienia - mówił Martinon.
Godz. 18.23 - W najbliższym czasie dojdzie do kolejnego spotkania prezydenta Lecha Kaczyńskiego z kanclerz Angelą Merkel oraz prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym Mamy dla nich propozycję ostatniej szansy- podaje PAP powołując się na źródła polskie.
Godz. 18.08 Według Reutersa przedstawiciele strony polskiej dementują informacje o kompromisie.
Godz. 18.05 Porozumienie ma przewidywać, że do 2014 roku będą obowiązywały korzystne dla Polski zasady głosowania w Radzie UE, a hamulec bezpieczeństwa - tzw. kompromis z Joaniny, który miał obowiązywać według eurokonstytucji do 2014 roku - ma być mechanizmem "na zawsze". Ponadto Polska i Hiszpania mają dostać dodatkowych eurodeputowanych (14 do podziału)
Godz. 17.58 Premier Jarosław Kaczyński zaprosił wszystkich wicepremierów na pilne spotkanie związane z negocjacjami w Brukseli
Godz. 17.50 Źródła niemieckie informują, że zawarto wstępny kompromis z Niemiec z Polską
Godz. 16.40 Trwa trójstronne spotkanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym. Francuskie źródła twierdzą, że wprowadzenie systemu podwójnej większości w roku 2020 nie wchodzi w rachubę. W grę wchodzi co najwyżej rok 2014.
Godz. 16.15 Maciej Łopiński, minister w Kancelarii Prezydenta zaprzecza, by w polskiej delegacji doszło do konfliktu.
Godz. 16.10 Zakończył się roboczy obiad. Porozumienia ma razie nie ma. Zaczyna się kolejna runda dwustronnych negocjacji.
Godz. 15.40 Media informują o konflikcie w Polskiej delegacji. Dotychczasowi negocjatorzy mieli zostać odsunięci przez minister Fotygę.
Godz. 14. Zaczął się roboczy obiad. Europejscy liderzy mają wspólnie zdecydować, czy możliwe są dalsze rozmowy i czy jest szansa na kompromis.
Godz. 13 Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering wyraża zadowolenie, że "najwyraźniej stanowisko Polski ewoluuje", choć ocenia, że "jeszcze w niewystarczającym stopniu". Odnosząc się do postulatu Polski, by zasadę podwójnej większości w głosowaniu w Radzie UE wprowadzić po 2020 roku stwierdza, iż ta data jest nierealistyczna i byłaby nie do przyjęcia.
Godz. 12.30 Rozpoczyna się kolejne spotkanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z kanclerz Angelą Merkel.
Godz. 12.10 Hiszpania oferuje pomoc Polsce, by szukać rozwiązania w sprawie systemu głosowania w Radzie UE. - Rozwiązania można szukać w kalendarzu i okresie (chodzi o ewentualne opóźnienie wejścia w życie systemu głosowania), a także formule podwójnej większości głosów - mówi minister ds. europejskich Alberto Navarro. Ta ostatnia ewentualność, to zmiana pułapów w systemie podwójnej większości. Obecnie decyzje w Radzie UE zapadają, jeśli popiera je 55 proc. krajów (co najmniej 15) zamieszkanych przez 65 proc. ludności UE. Spekuluje się, że jedną z propozycji jest podniesienie pułapu populacji do 66,6 proc. Jednak to nadal nie umożliwia nowym krajom, korzystającym z unijnych funduszy blokowania niekorzystnych dla nich decyzji. Innym rozwiązaniem jest zwiększenie liczby krajów niezbędnych do podjęcia decyzji.
Godz. 11.50 Premier Luksemburga Jean-Claude Juncker ocenia, ze propozycja Polski (system pierwiastkowy) jest wykonalna, ale byłoby to "bardzo złe rozwiązanie".
Godz. 10 Po godzinie kończy się spotkanie prezydenta Kaczyńskiego z Angelą Merkel. Zaraz po rozmowie obojga przywódców, rozpoczęło się spotkanie polskich negocjatorów na czele z minister spraw zagranicznych Anną Fotygą ze stroną niemiecką. Po rozmowach z Angelą Merkel polski prezydent spotkał się z premierem Czech Mirkiem Topolankiem.
Godz. 10 Po przybyciu do siedziby władz UE szef unijnej dyplomacji Javier Solana mówi, że widzi "duże szanse" na usatysfakcjonowanie Polski i porozumienie w sprawie traktatu konstytucyjnego. Solana mówi jednak, że spełnienie polskiego postulatu zmiany sposobu głosowania w Radzie UE byłoby "bardzo trudne". - Ponowne otwarcie tej sprawy nie byłoby dobre, bo włożono dużo wysiłku w opracowanie i uzgodnienie pakietu instytucjonalnego.
Godz. 9 Premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero spotyka się z premierem Grecji Kostasem Karamanlisem, by rozmawiać o możliwościach wzmocnienia tzw. kompromisu z Joaniny. Tę propozycję zgłosił w czwartek prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Polsce jednak ona nie wystarcza, bo kompromis z Joaniny już istnieje w obecnym projekcie eurokonstytucji. Kompromis ten umożliwia krajom, które nie mają wystarczającej mniejszości blokującej odwlekanie decyzji przez "rozsądny czas". Nie pozwala to na torpedowanie decyzji w nieskończoność, a ponadto nie zostało zapisany w samej eurokonstytucji, jak chciała Polska, ale w osobnej deklaracji politycznej. Mechanizm mógłby przestać obowiązywać do 2014 roku.
Godz. 9 Rozpoczyna się pierwsze spotkanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Tuż przed nim kanclerz Merkel powiedziała: "Pracujemy ciężko, problemy nie zostały jeszcze rozwiązane, ale wszyscy się starają". Prezydent Kaczyński przed spotkaniem nie chciał rozmawiać z dziennikarzami.