PKP zbuduje osiedla mieszkaniowe

PKP i PKO Inwestycje zbudują w Warszawie na gruntach kolejowych osiedle mieszkaniowe. W czwartek obie spółki zawarły umowę w tej sprawie

Prezes i dyrektor generalny PKP Andrzej Wach przekonywał, że jego spółka nie chce powtórzyć błędu, jakim była sprzedaż niezagospodarowanych, ale bardzo atrakcyjnych, bo położonych blisko centrum terenów kolejowych pod gigantyczne centrum handlowe Arkadia. - W 2002 r. zmusiła nas do tego sytuacja finansowa - tłumaczył Wach. - Teraz możemy już prowadzić normalną działalność biznesową.

PKP chce zarabiać na swoich nieruchomościach znacznie więcej, wchodząc w spółki z firmami deweloperskimi. Pierwszą jest należąca do banku PKO BP spółka PKO Inwestycje, której wizytówką jest duże osiedle w stolicy o nazwie Marina Mokotów. Budowa mieszkań na 24-hektarowej działce kolejowej w rejonie ulicy Ordona na warszawskiej Woli ma ruszyć pod koniec przyszłego roku. Tyle czasu zajmie spółce, w której PKP i PKO Inwestycje są równymi udziałowcami, uporządkowanie terenu i załatwienie wszystkich formalności związanych z inwestycją.

Tymczasem Wach zapowiedział już kolejne. W całym kraju kolej ma bowiem ok. 15 tys. ha atrakcyjnych gruntów nadających się pod zabudowę, m.in. w Gdańsku, Łodzi, we Wrocławiu, w Poznaniu i Katowicach. Niektóre działki mają nawet po kilkadziesiąt hektarów. Szefowie PKP deklarują, że są otwarci na propozycje także innych firm deweloperskich. - Wybierzemy te, które zaproponują nam najlepsze warunki - stwierdził prezes kolejowej spółki. Zapewnił, że pieniądze zarobione na przedsięwzięciach deweloperskich pójdą na spłatę sięgających 5,6 mld zł długów. Strategia tej spółki zakłada dochód z gospodarowania nieruchomościami w wysokości 2 mld zł.