O. Rydzyk inwestuje w sporty wodne

Budowa domu spokojnej starości, sali audiowizualnej lub ośrodka sportów wodnych dla młodzieży i niepełnosprawnych - to plany o. Rydzyka na zagospodarowanie nabrzeża Portu Drzewnego w Toruniu

Plany inwestycyjne o. Tadeusza Rydzyka dotyczą 1,5-hektarowej działki nad brzegiem Portu Drzewnego, przy trasie wylotowej na Bydgoszcz. Tereny te graniczą z 22-hektarową parcelą, którą redemptoryści kupili 5 lat temu od toruńskiego magistratu za 4 mln zł. Jesienią 2005 r. o. Rydzyk otworzył tam kompleks akademicki Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. To trzy budynki o łącznej powierzchni ponad 15 tys. mkw. z akademikiem dla 446 żaków (osobno dla dziewcząt i chłopców), salami wykładowymi, ogrodem zimowym, biblioteką, restauracją, aulą i salą do fitness.

Na razie gospodarzem nabrzeża nie jest o. Tadeusz Rydzyk, tylko Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie. Jednak wkrótce to się zmieni, bo założona przez redemptorystę fundacja Lux Veritatis wystąpiła do gdańskiego oddziału KZGW o dzierżawę terenu nad wodą. Umowa ma obowiązywać przez 30 lat. Po jej upływie, redemptoryści chcą mieć prawo do pierwokupu ziemi.

- Wyraziliśmy zgodę na dzierżawę fundacji za 41 tys. zł rocznie, bo zależy nam na zagospodarowaniu i uporządkowaniu tego terenu - mówi Krzysztofa Bełz, rzecznik centrali KZGW. - Umowa nie została jeszcze podpisana, nad jej projektem pracują prawnicy z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Czekamy na doprecyzowanie planów ojców redemptorystów odnośnie tego, w jaki sposób zostanie wykorzystana ta działka.

Jak udało nam się ustalić, fundacja o. Rydzyka zaproponowała kilka wariantów zagospodarowania tej części Portu Drzewnego: budowę domu spokojnej starości nad Wisłą, sali audiowizualnej dla WSKSiM lub ośrodka sportów wodnych dla dzieci, młodzieży i niepełnosprawnych. Fragment działki, o jaką ubiega się o. Rydzyk to obszary zalewowe. - Obiekty mogłyby powstać na wyżej położonych terenach, oczywiście, pod warunkiem że ojcowie dostaną pozwolenie na budowę - mówi Bełz.

Zanim nabrzeżem Portu Drzewnego zainteresował się o. Rydzyk, znajdującą się tu przystań dla wodniaków dzierżawił Yacht Club "Szkwał". Jednak umowa wygasła i nie została w porę przedłużona.

Przejęcie części nabrzeża Portu Drzewnego to niejedyne plany szefa Radia Maryja, który na swoim terenie wznosi kompleks "Polonia in Tertio Millenio". W pobliżu gmachów uczelni wyrosnąć ma kościół-sanktuarium z wierną kopią prywatnej kaplicy Jana Pawła II w Watykanie. Na jej ołtarzu znajdzie się ikona Matki Boskiej Częstochowskiej, która przez ponad 20 lat wisiała w kaplicy Ojca Świętego. O. Rydzyk zbiera w tej chwili fundusze na wzniesienie świątyni.

WSKSiM wystąpiła też o 23 mln euro unijnych dotacji na "Inkubator nowoczesnych technologii na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego". Chodzi o budowę i wyposażenie w najnowocześniejsze technologie pracowni wydziału informatycznego szkoły. Nowy gmach ma powstać w sąsiedztwie istniejącego już kampusu uczelni przy Porcie Drzewnym. Inwestycja o. Rydzyka znalazła się w przygotowanym przez marszałka województwa Piotra Całbeckiego (PO) wykazie projektów ważnych dla rozwoju regionu i kraju. Został on przesłany do premiera wraz z apelem o dołączenie go do tzw. listy projektów kluczowych programu "Infrastruktura i Środowisko".

Kolejnym elementem "Polonia in Tertio Millenio" ma być Muzeum Osiągnięć Narodu Polskiego.

jacek.holub@torun.agora.pl