Swastyki Zadrugi płoną pod Zieloną Górą

W Zielonej Górze działa neopogańska organizacja Zadruga. Podczas jej nocnych obrzędów płoną swastyki. Działacze antynazistowscy łączą także Zadrugę z ostatnimi pobiciami w mieście i propagowaniem rasizmu

Żródła nacjonalistycznej Zadrugi sięgają lat 30. XX wieku. Organizacja, której głównym teoretykiem był Jan Stachniuk, odwoływała się do słowiańskiej wspólnoty plemiennej. Atakowała katolicyzm i chrześcijaństwo z powodu obcego (żydowskiego) pochodzenia. Zadrużanie znani byli z postaw skrajnie nacjonalistycznych i antyklerykalnych. Ruchy neopogańskie odżyły w Polsce w ciągu ostatnich kilku lat, głównie na Pomorzu Zachodnim (Niklot) i Dolnym Śląsku (Zadruga).

Przed kilkoma miesiącami Zadruga pojawiła się w Zielonej Górze. Liczy kilkunastu członków i dwa razy więcej sympatyków. Uruchomili oni stronę internetową. Na niej Chrystus nazywany jest "wynaturzonym żydem" i "pomiotem", a Maryja "brudną prostytutką".

W ostatnich tygodniach doszło w Zielonej Górze do pobić i incydentów z głoszeniem haseł rasistowskich. To z nimi łączą Zadrugę przedstawiciele zielonogórskich subkultur, m.in. punkowych i rastafariańskich. Jeden z nich zawiadomił Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, gdy napadnięto go po koncercie reggae w klubie Kawon. - Było ich około dziesięciu. Przypominali skinów, mieli wygolone głowy, bojówki, szelki i glany. Uderzony, padłem na chodnik - opowiada. - Krzyczeli do nas: "pie....ne żydowskie pokolenie" - dodaje inny świadek. Sprawę zgłosili na policję.

Rzecznik policji Małgorzata Stanisławska: - Wysłaliśmy patrol, ale nie zastaliśmy tam nikogo. Ale nie wykluczamy, że te osoby mogły już uciec.

Tego samego dnia pod klubem 4 Róże dla Lucienne na Starym Rynku ta sama grupa znowu miała grozić przechodniom i wyzywać ich od "pedałów".

"Gazeta" ustaliła, że pod Kawonem mogło dojść do pobicia. Na niejawnym forum internetowym "grono" natrafiliśmy na wpis "18fanatyka". Pisze - "(...)punk spod Kawonu dostał właśnie za to, że był brudem". Gwarantuje, że o grupie będzie jeszcze głośno. - "Mamy coraz większą ekipę w zg" - pisze.

Zdaniem działaczy organizacji manifestujących antynazizm, to na nich zaczyna się polowanie. "18fanatyk" przyznał, że ma katalog zdjęć zielonogórskich anarchistów, zielonych, rastafarian i i punków.

Co na to ABW? - Wpłynęło do nas doniesienie w tej sprawie i jest analizowane przez specjalistów. Na razie to wszystko, co możemy powiedzieć - mówi ppłk Magdalena Stańczyk, rzecznik prasowy agencji.

Mateusz Opala z Zadrugi twierdzi, że nie ma ona nic wspólnego z napadami. - Wszystko, co robimy, jest zgodne z literą prawa. Nie namawiamy do nienawiści na żadnym tle. Jesteśmy Słowianami i sprzeciwiamy się nazizmowi i faszyzmowi - zastrzega.

Według Marcina Kornaka, redaktora pisma "Nigdy więcej" neopogańskie wspólnoty przyciągają ludzi o skrajnych poglądach. Lgną do nich grupy faszyzujące, rasistowskie, antysemickie. - Do tego typu ideologii nawiązują rasistowscy neopoganie z organizacji takich jak NS Zadruga i im podobne. Wrogiem tych ludzi i ich ideologii jest wszelka inność, odmienność od przyjętych przez nich arbitralnie norm. Zazwyczaj te normy spełniają jedynie oni sami - mówi Kornak.