Czarna lista zespołów

W lipcu do urzędników w całym kraju trafi lista zespołów ?propagujących satanizm?, którym nie będzie się zezwalać na udział w koncertach

Indeks tworzy Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami. Znajdą się w nim muzycy, którzy według komitetu propagują satanizm. - Do tej pory nie było jasne, który zespół propaguje takie treści, i przez to władze nieświadomie zezwalały na organizowanie ich koncertów i szerzenie niebezpiecznych treści. Postanowiliśmy dać im pomoc - tłumaczy Ryszard Nowak, szef Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami.

Jak wyjaśnia, razem z wieloma specjalistami wnikliwie przeanalizowali setki zespołów koncertujących w Polsce w ostatnich 20 latach. Kto trafił na spis? Tego twórcy listy jeszcze nie chcą ujawniać. Ale wiadomo, że znajdą się na niej już na pewno heavymetalowy zespół Behemoth z Trójmiasta, legendarny Kat z Katowic oraz światowej sławy amerykańska gwiazda Marylin Manson. - To będą nie tylko zespoły metalowe, ale także rockowe, bo z naszych analiz wynika, że często także zespoły rockowe propagują satanizm, nawołując do zabijania, organizowania czarnych mszy czy składania zwierząt w ofierze - tłumaczy Nowak.

Kompletny spis trafi do urzędów w całym kraju. Niektóre samorządy już na niego czekają. - Teraz często nie wiemy nic o zespołach, które u nas koncertują, a dzięki tej liście można by łatwo zidentyfikować te niebezpieczne - mówi Urszula Sienkiewicz-Nogal z białostockiego ratusza. - Nie sądzę, by ktoś myślący zdroworozsądkowo dopuścił do zorganizowania u siebie koncertu grupy, która znalazła się na tej liście - zaznacza.

- W tej chwili, gdy widzę jakiś plakat na mieście podejrzanego zespołu, sam dzwonię do ośrodka kultury, w którym ma się odbyć koncert. Ale przecież nie zawsze w ten prosty sposób można zidentyfikować zespół głoszący satanistyczne treści - cieszy się z listy Mariusz Orzełowski z biura prezydenta Siedlec.

Jak się dowiedzieliśmy, spis zakazanych zespołów trafi także do... Ministerstwa Sprawiedliwości, MSWiA oraz do ministra edukacji. Po co? - Raport nam się bardzo przyda, bo przygotowujemy nowelizację kodeksu karnego, w której znajdą się też przepisy dotyczące sekt i szerzenia satanizmu - tłumaczy Joanna Dębek z Ministerstwa Sprawiedliwości.

- Kiedy tylko dostaniemy ten dokument, przekażemy go do Komendy Głównej Policji - zapowiada Michał Rachoń z MSWiA, dodając, że raport będzie też użytecznym narzędziem dla samego MSWiA, które magazynuje ważne informacje na temat związków wyznaniowych i sekt.

Lista będzie ewenementem na skalę światową. - Tego typu dokument nie powstał jeszcze w żadnym innym kraju. Polska zdecydowała się na to jako pierwsza - mówi Ryszard Nowak. Dokument nie będzie jawny. - Zależy nam na tym, by nie trafił w ręce młodzieży, bo mogą powielać praktyki, o których tam piszemy - zaznacza Nowak.

Nergal, członek metalowego zespołu Behemoth

Jestem w szoku, to chyba jakiś żart. Koncertujemy na całym świecie - w Stanach, Europie, Australii, Nowej Zelandii, Rosji - i nigdzie nikt nam żadnych problemów nie robił. Dziwię się, że ktoś może nas oceniać tylko po tym, co gdzieś tam usłyszał. Dziwne, że nikt nawet nie zadzwonił i nie dopytał się, o co w tej muzyce chodzi. Poza tym, bądźmy szczerzy - jest tyle ważnych problemów w Polsce, jak problem bezdomnych czy bezrobotnych... Urzędnicy po prostu nie mają już się czym zajmować.