Premier Estonii zachęca polskie firmy do inwestycji

Przebywający w Polsce z dwudniową oficjalną wizytą premier Estonii Andrus Ansip zachęca polskich biznesmeów inwestowania w jego kraju. Szef estońskiego rządu odwiedził dzisiaj przedsiębiorców w Krajowej Izbie Gospodarczej. Zaznaczył, że Polska jest najważniejszym partnerem Estonii w Europie Centralnej.

Prezes Krajowej Izby GospodarczejAndrzej Arendarski powiedział, że o ile Polska jest na rynku estońskim liczącym się eksporterem, to jednak niewielu naszych inwestorów weszło na tamtejszy rynek.

W rejestrze gospodarczym Estonii znajduje się jedynie 38 firm z polskim udziałem, w tym tylko dwie o istotnym kapitale akcyjnym. Za to obecnośc firm estońskich na rynku polskim jest odczuwalna. I tak na przykład estońsko-litewska spółka jest właścicielem 66 procent akcji producenta słodyczy "Mieszko". Firma Wendre natomiast zainwestowała około 25 milionów złotych w zakład produkcji poduszek.

Estonia jest zaliczana do jednego z najdynamiczniej rozwijających sie krajów Unii Europejskiej. Tempo wzrostu wynosi tam 11,4 procent. Bezrobocie - 5, 6 procent.