Austria opóźnia zniesienie kontroli na granicach

PRZEGLĄD PRASY: Austria próbuje opóźnić zniesienie kontroli na granicach "starych" państw Unii Europejskiej z nowymi - informuje "Rzeczpospolita".

Według dziennika Austria najgłośniej wyraża obawy państw Unii, sąsiadujących z nowymi krajami członkowskimi, przed rozszerzeniem strefy Schengen, w której nie ma kontroli na granicach wewnętrznych. "Nie mogę dziś powiedzieć, że 1. stycznia 2008 roku nastąpi rozszerzenie strefy Schengen" - oświadczył austriacki minister spraw wewnętrznych Guenther Platter. Zaproponował on sąsiadom Austrii podpisywanie dwustronnych umów o współpracy policyjnej niezależnie od traktatu z Schengen.

O problemach mówią też Niemcy i Włochy, które też sąsiadują z nowymi członkami Unii. Dyplomata jednego z państw Wspólnoty powiedział "Rzeczpospolitej", że "negatywny scenariusz to taki, w którym Unia odtrąbi 1. stycznia 2008 roku sukces rozszerzenia strefy Schengen, a Niemcy i Austria od razu wprowadzą tymczasowe kontrole na swoich granicach".

Minister spraw wewnętrznych Janusz Kaczmarek powiedział, że na wczorajszym spotkaniu ministerialnym w Luksemburgu Austriacy nie przedstawili żadnych zastrzeżeń. Dodał, że Polska i inni "nowi członkowie" przygotowują się do zniesienia kontroli od 1. stycznia.