Waszyngton: Odsłonięcie pomniku ofiar komunizmu

Prezydent George Bush odsłonił w Waszyngtonie pomnik ofiar komunizmu. Kilkumetrowy monument jest repliką rzeźby Bogini Demokracji, którą stworzyli chińscy studenci po protestach na Placu Tiananmen.

Inicjatorem postawienia w Waszyngtonie pomnika ofiar komunizmu był konserwatywny amerykański historyk Lee Edwards. Doprowadził on do uchwalenia przez kongres ustawy w tej sprawie co umożliwiło zebranie miliona dolarów na budowę monumentu.

Podczas ceremonii odsłonięcia pomnika prezydent George Bush powiedział, że ideologia komunistyczna doprowadziła do śmierci 100 milionów ludzi - między innymi w Związku Radzieckim, Chinach, Korei Północnej, Afryce i Europie Wschodniej. Wśród komunistycznych zbrodni Bush wymienił też zamordowanie księdza Jerzego Popiełuszki oraz masakrę w Katyniu. Amerykański prezydent podkreślił, że zło i nienawiść jakie towarzyszyły komunizmowi wciąż istnieją na świecie, o czym Stany Zjednoczone przekonały się 11 września 2001 roku.

W uroczystości odsłonięcia Pomnika Ofiar Komunizmu uczestniczyli przedstawiciele amerykańskiej administracji, kongresmani i dyplomaci. Monument o wysokości 3 metrów stoi na skrzyżowaniu alei Massachussets i New Jersey - kilkaset metrów od Kapitolu.