Plantatorzy otrzymają z UE po 230 euro do hektara

Od przyszłego roku polscy plantatorzy truskawek i malin otrzymają z unijnego budżetu dodatkowe dopłaty w wysokości 230 euro do hektara - poinformowały nieoficjalnie źródła w Komisji Europejskiej. Chodzi o plantatorów, którzy oddają owoce do przetwórstwa.

O założeniach reformy unijnego rynku owoców i warzyw dyskutują w Luksemburgu ministrowie rolnictwa 27 krajów. Na razie ostateczna decyzja nie zapadła, ale wydaje się, że ta sprawa jest uzgodniona. Dodatkowe wsparcie będzie udzielane przez 5 lat.

- To dobra wiadomość dla plantatorów truskawek i malin - tak skomentował te informacje wicepremier Andrzej Lepper. Nieoficjalnie wiadomo, że Polska, jeśli zechce, będzie mogła też weprzeć plantatorów z krajowego budżetu. Dopłaty krajowe i te, z unijnego budżetu, nie mogą przekroczyć 400 euro za hektar.

Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć na razie tylko plantatorzy truskawek i malin. Nie obejmą one natomiast plantatorów porzeczek, agrestu i wiśni. Minister rolnictwa zapowiedział, że w przyszłości, także dla nich, polski rząd będzie starał się o wsparcie z unijnego budżetu.