LPR ws. narkotyków: Karać producentów koszulek i właścicieli lokali

Zakaz promocji wizerunku i dystrybucji nasion mariuhuany, restrykcje wobec właścicieli lokal, w których sprzedaje się narkotyki, możliwość kontroli przez pracodawców pracowników, którzy biorą narkotyki - na tych czterech priorytetach opiera się przygotowany przez posłów LPR projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz Kodeksu Pracy, których pierwsze czytanie odbędzie się o 15.00 w Sejmie

Jednym z głównych zapisów projektu LPR jest zakaz promowania wizerunku listka marihuany na koszulkach. - Przewidujemy karę do roku więzienia dla producentów, którzy wykorzystują i rozpowszechniają w ten sposób logo marihuany - mówi poseł LPR Przemysław Andrejuk.

- Oprócz osób zainteresowanych narkotykami wiele osób wie, że proces spożywania narkotyków zaczyna się od narkotyków miękkich - powiedział Andrejuk, powołując się na Marka Kotańskiego.

Inny nowy zapis dotyczy nasion marihuany i zakazu ich dystrybucji. Jak podkreśla LPR, obrót nasionami jest w Polsce ciągle legalny, choć nielegalna jest ich produkcja i sprzedaż samego narkotyku. - Nasz projekt zasypuje tę dziurę prawną, dając oręż służbom śledczym - wyjaśnił Andrejuk.

Restrykcje wobec właścicieli lokali

Trzeci zapis dotyczy rozprowadzania narkotyków w lokalach, m.in. na dyskotekach. - Zgodnie z projektem, właściciel świadomy, że w jego dyskotece rozpowszechnia się narkotyki, będzie mógł być pozbawiony prawa prowadzenia lokalu do 2 lat, a w przypadku gdy sam czynnie uczestniczy w dystrybucji narkotyków, może grozić mu 2-letni zakaz wykonywania działalności gospodarczej - powiedział Andrejuk.

"Oręż" dla pracodawców

- Dajemy oręż pracodawcom, by - jak w przypadku alkoholu - mogli odsuwać takie osoby od pracy - dodał poseł, mówiąc o zmianach w Kodeksie Pracy, jakie LPR chce również wprowadzić. Pracodawcy, dzięki ustawie, mogliby kierować pracowników na tzw. narkotesty, które wykrywają 5 grup narkotyków. - Chodzi tu nie tylko o narkotyki, ale również o silne środki psychotropowe, dysfunkcjonujące pracownika - dodał Andrejuk.

LPR chciałaby też, by zmiany w Polsce wpłynęły na Europę. - Mamy nadzieję, że ta debata przeniesie się też na Parlament Europejski. Myślę, że UE będzie na te zmiany jak najbardziej otwarta - dodał poseł.

Premier: Należy przeciwstawiać się narkomanii

- Należy przeciwstawiać się narkomanii, choć w Polsce problem ten nie jest jeszcze tak duży jak w Europie Zachodniej. Mamy relatywnie dobrą sytuację jak na Europę - powiedział premier Kaczyński, oceniając inicjatywę LPR. - Takie inicjatywy są dobre - podkreślił.

Jak jednak dodał, w jego opinii, kary za posiadanie narkotyków są u nas i tak małe: W Stanach Zjednoczonych tysiące osób siedzą za to w więzieniach - powiedział szef rządu.

Producentów produktów z listkiem marihuany należy karać więzieniam?