Wałęsa zarabia na Dalekim Wschodzie

Poseł Jarosław Wałęsa (PO) inwestuje w pekińskie nieruchomości. Za 40 tysięcy dolarów został współwłaścicielem lokalu, którego nie widział na oczy

Syn Lecha Wałęsy zainwestował w stolicy Chin za namową swojego przyjaciela Piotra, z którym uczył się w gdańskim liceum. - Spełniliśmy swoje młodzieńcze marzenie o tym, że ja pojadę na Zachód, on na Wschód i będziemy robili ze sobą interesy - mówi poseł. - Gdy Piotr, mieszkający dziś w Chinach, poprosił mnie o pożyczkę na kupno nieruchomości, odparłem, że pożyczyć nie mogę, ale chętnie dołożę się do tego biznesu.

Tak Wałęsa został współwłaścicielem jednej piątej 140-metrowego lokalu w kompleksie mieszkalno-handlowym. - Na miejsce wybieram się za rok, w czasie olimpiady. Wtedy po raz pierwszy zobaczę moją nieruchomość, bo teraz szczerze mówiąc, nawet nie wiem, czy to biuro, czy mieszkanie.

Poseł zamierza tuż po igrzyskach wycofać pieniądze z zyskiem. - Chiński rynek nieruchomości idzie w górę szybciej od polskiego, ale kiedyś to się skończy i trzeba uważać, żeby w odpowiednim momencie wyjść z inwestycji.

Kupno nieruchomości w Chinach nie sprawiło problemu. - Trzeba było tylko przetłumaczyć dokumenty i zlecić przelew bankowy.

Eksperci przyznają, że chińskie nieruchomości znacznie zdrożały w ostatnich latach i ten wzrost może nadal trwać: - Zalecamy jednak ostrożność, ponieważ ostatnie prognozy mówią o kilkuprocentowym wzroście - ocenia Łukasz Niewola z Home Broker, firmy doradzającej na rynku nieruchomości.

Do nawiązywania kontaktów biznesowych z Państwem Środka namawia pomorski samorząd. Marszałek województwa pomorskiego Jan Kozłowski (PO) był tam już na kilku misjach gospodarczych. - Politykę i walkę o prawa człowieka w Chinach powinniśmy zostawić ministrom, aby te sprawy nie przeszkadzały w robieniu interesów - przekonuje Kozłowski. - Dlatego aktywność posła Wałęsy zasługuje na pochwałę.

Na zakup nieruchomości 30-letni parlamentarzysta nie musiał zaciągać kredytu, bowiem przed laty Lech Wałęsa podarował mu amerykańskie akcje i udziały w funduszach inwestycyjnych warte ok. 200 tys. dol. - Tata podzielił między dzieci ten słynny milion dolarów, który dostał od amerykańskiej wytwórni filmowej Warner Bros. - mówi poseł Wałęsa. Obecnie cały majątek posła wart jest 1,29 mln zł.