GP Kanady: relacja okrążenie po okrążeniu

Robert Kubica miał bardzo groźnie wyglądający wypadek podczas Grand Prix Kanady Formuły 1. Polak wypadł z toru na 27. okrążeniu i kompletnie roztrzaskał swój bolid. Na szczęście jednak Kubica nie doznał poważniejszych obrażeń.

Koniec: Kolejność na mecie: Hamilton, Heidfeld, Wurz, Kovalainen, Raikkonen, Sato, Alonso, Schumacher, Webber, Rosberg, Davidson, Barrichello.

Potwierdza się, że Kubica złamał nogę. Taką informację przekazało Lewisowi Hamiltonowi przez radio kierownictwo teamu McLarena

69. okrążenie: Nic już nie zagrozi Hamiltonowi w odniesieniu pierwszego zwycięstwa. Wurz nie dogoni już Heidfelda.

67. okrążenie: Takuma Sato wyprzedza Schumachera i zajmuje siódme miejsce. Chwilę później zbliżają się do Alonso i bez problemu go wyprzedza. Hiszpan chyba ma problemy z samochodem. Nick Heidfeld jedzie coraz wolniej. Zbliża się do niego Wurz.

65. okrążenie: Robert Kubica prawdopodobnie ma złamaną nogę - donosi niemiecka agenecja prasowa SID

64. okrążenie: Hamilton odjeżdża Haidfeldowi. Niemiec nie będzie w stanie nawiązać równej walki.

63. okrążenie: Jadący na trzecim miejscu Barrichello zjeżdża do boksu. Czyżby podium dla Alexa Wurza? Ale Austriak prawdopodobnie będzie jeszcze musiał zjechać do boksu.

62. okrążenie: Kovalainen ostro atakuje jadącego na czwartej pozycji Wurza. Alonso atakuje Raikkonena, jednak kierowca Ferrari odpiera ataki.

60. okrążenie: Samochód bezpieczeństwa ponownie zjeżdża z toru. Alonso wyprzedza Schumachera i jest siódmy.

59. okrążenie: Trulli zjeżdża do pit stopu. Ale zaraz po powrocie na tor zmuszony jest przerwać wyścig.

58. okrążenie: Wygląda na to, że Kubica nie doznał żadnych poważniejszych obrażeń. Uskarża się tylko na ból w nogach, ale wydaje się, że to nic poważnego.

57. okrążenie: Na torze już tylko trzynastu kierowców. Kolejność: Hamilton, Heidfeld, Barrichello, Wurz, Kovalainen, Trulli, Raikkonen, Schumacher, Alonso, Sato, Webber, Rosberg, Davidson.

56. okrążenie: Alonso po raz kolejny robi identyczny błąd na tym samym pierwszym zakręcie i po raz kolejny ląduje poza torem. Wyprzedza do Raikkonen. Luizzi uderza w bandę i rozbija bolid. Kierowcy nic się nie stało - wychodzi z samochodu o własnych siłach. Po raz czwarty na torze samochód bezpieczeństwa.

54. okrążenie: Samochód bezpieczeństwa zjeżdża z toru.

53. okrążenie: Alonso, Schumacher, Raikkonen i Sato w boksie.

52. okrążenie: Czarna flaga dla Massy i Fisichelli. Zawodnicy muszą zakończyć wyścig za to, że wyjechali z boksu podczas gdy na torze był samochód bezpieczeństwa i przy wyjeździe z boksu paliło się czerwone światło.

50. okrążenie: Na torze ponownie samochód bezpieczeństwa. Mechanicy muszą uprzątnąć samochód Chrisjana Albersa, który wcześniej wypadł z toru i uderzył w bandę.

49. okrążenie: Do boksu zjeżdża prowadzący Hamilton. Mechanicy zakładają mu opony z najbardziej miękkiej mieszanki.

48. okrążenie: Heidfeld w boksie. Mechanicy zakładają mu komplet opon z miękkiej mieszanki. Przygotowują się mechanicy McLarena.

43. okrążenie: Ze słów menedżera Roberta Kubicy wynika, że Polak normalnie rusza rękami i nogami i wydaje nie mieć większych obrażeń. Kubica jest już w szpitalu, do którego został przetransportowany helikopterem

42. okrążenie: Mistrz świata już ósmy. Kolejność w czołówce: Hamilton, Heidfeld, Webber, Massa, Fisichella, Sato, Raikkonen, Alonso, Kovalainen.

41. okrążenie: Alonso wyprzedza Wurza i Barrichello, korzysta też z tego, że Schumacher zjeżdża do boksu, ale po odbyciu kary jest dopiero na 10. pozycji.

39. okrążenie: Coulthard zjeżdża do boksu. To dla niego koniec wyścigu.

37. okrążenie: Stan zdrowia Kubicy jest stabilny. Polak jest przytomny i jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Rozmawiał już ze swoim menedżerem.

36. okrążenie: Alonso i Rosberg zjeżdżają do boksu odbyć karę. Mają małe szanse na punkty w tym wyścigu.

35. okrążenie: Sato wyprzedza Raikkonena i wskakuje na dziesiątą pozycję.

33. okrążenie: Samochód bezpieczeństwa zjeżdża z toru.

31. okrążenie: Kubica wyciągnięty z bolidu i zabrany do centrum medycznego. Jego bolid zostaje ściągnięty z toru.

29. okrążenie: 10 s kary dla Rosberga i Alonso za zjazd do boksu w czasie neutralizacji.

28. okrążenie: Na torze ponownie samochód bezpieczeństwa. Przy samochodzie Polaka są lekarze. Kubica cały czas jest w roztraskanym samochodzie. Nie wiadomo jaki jest stan zdrowia Roberta.

27. okrążenie: Bardzo poważny wypadek Roberta Kubicy! Polak nie mieści się w zakręcie, wypada z toru, uderza jeszcze w stojący na poboczu samochód Scotta Speeda, po czym przelatuje ponownie przez tor i kompletnie roztrzaskuje się o bandę.

25. okrążenie: Można zjeżdżać do boksu. Okazję wykorzystują wszyscy zawodnicy, którzy jeszcze nie zjechali: Kubica, Massa, Raikkonen, Fisichella, Sato, Trulli, Liuzzi, Sato i Albers. Polak wraca na tor na 15. pozycji.

24. okrążenie: Alonso i Rosberg zjeżdżają do boksu. Jednocześnie Adrian Sutil uderza w bandę i jego bolid staje. Na torze pojawia się samochód bezpieczeństwa. Przepisy zabraniają zjeżdżania do boksu i tankowania podczas neutralizacji, ale nie precyzują jak powinni się zachować kierowcy, który już byli na pit lane w czasie wystawienia żółtej flagi.

22. okrążenie: Do pit stopu zjeżdża także Hamilton. Długi postój, drugi komplet opon z twardszej mieszanki. Brytyjczyk wraca na tor za Rosbergiem. Prowadzi teraz Felipe Massa.

21. okrążenie: Heidfeld zjeżdża do boksu jako pierwszy. Mechanicy zakładają mu nowy komplet twardszych opon. Niemiec wraca na tor na siódmym miejscu, tuż przed Kubicą.

18. okrążenie: Felipe Massa wyprzedza Fernando Alonso, który ponownie wylądował poza torem na pierwszym zakręcie. To niemal kopia sytuacji z pierwszego okrążenia, kiedy Hiszpana wyprzedził Heidfeld. Hamilton zbliża się już do ostatnich zawodników i niedługo zacznie ich dublować.

17. okrążenie: Kubica jedzie coraz szybciej, ale do Fisichelli nadal traci prawie 5 s. Heidfeld jedzie znakomicie, odskakuje Alonso na 6,5 s.

16. okrążenie: Alonso nie mieści się w zakręcie. Zbliża się do niego Massa. Webber próbuje wyprzedzić Liuzziego, ale popełnia błąd i Włoch odpiera atak.

14. okrążenie: Hamilton jedzie wspaniale. Odskoczył Heidfeldowi już na ponad 10 s. Jego bolid jest o wiele szybszy od samochodu Niemca.

13. okrążenie: Kovalainen wyprzedza Wurza i jest już 15.

11. okrążenie: Raikkonen próbuje wyprzedzić Rosberga i ląduje na chwilę poza torem.

10. okrążenie: Scott Speed uderza przednim kołem w tylne skrzydło Alexa Wurza i zjeżdża z toru. Prawdopodobnie skończy wyścig. Bolid Wurza również jest uszkodzony.

9. okrążenie: Heidfeld nie ma większych szans na dogonienie Hamiltona. Brytyjczyk jeszcze poprawia swój czas i odskakuje na 5,5 s. Kubica powiększa przewagę nad jadącym za nim Takumą Sato z Super Aguri. Kolejność w czołówce: Hamilton, Heidfeld, Alonso, Massa, Rosberg, Raikkonen, Fisichella, Kubica, Sato. Webber wyprzedził Rubensa Barrichello.

7. okrążenie: Przewaga Hamiltona nad Heidfeldem zwiększa się do ponad czterech sekund. Webber wyprzedza swojego kolegę z teamu Davida Coultharda i jest teraz 13.

5. okrążenie: Hamilton przyspiesza. Wykręca lepszy czas od Heidfelda. Christjan Albers zahacza o bandę, ale bolid nie jest uszkodzony.

3. okrążenie: Hamilton próbuje odskoczyć, ale Heidfeld jest bardzo szybki. Niemiec ustanawia rekord okrążenia i odskakuje goniącemu go Alonso. Webber próbuje wyprzedzać Kubicę, ale popełnia błąd i wypada z toru. Wraca na 14. miejscu. Button wysiada z samochodu - to dla niego koniec wyścigu.

2. okrążenie: Jenson Button w boksie. Brytyjczyk w ogóle nie ruszył ze swojego miejsca startowego. Mechanicy uwijają się koło jego bolidu, ale prawdopodobnie kierowca nie wróci już na tor.

Start: Dobry start McLarenów, ale Alonso przy próbie wyprzedzania po zewnętrznej nie zmieścił się i wypadł z toru, przez co został wyprzedzony przez Heidfelda. Kubica wyprzedził Webbera, ale sam dał się wyprzedzić Giancarlo Fisichelli. O dwie pozycje do przodu wyskoczył z siódmego miejsca Nico Rosberg. Znakomicie wystartowali też dwaj kierowcy z dalszych pozycji - Alex Wurz z 19. pozycji wskoczył na 15., a ostatni na starcie Kovalainen jest po starcie 19.

Przed startem: Warunki na torze są bardzo dobre, temperatura w Montrealu ok. 26 st. C. Robert Kubica wystartuje z czwartej linii. Obok niego Nico Rosberg z Williamsa. W pierwszej linii dwa McLareny - Lewisa Hamiltona (pierwsze pole position w karierze) i Fernando Alonso, za nimi Nick Heidfeld i Kimi Raikkonen, a w trzeciej linii Felipe Massa i Mark Webber z Red Bulla.

Robert Kubica mówił, że nie może się doczekać wyścigu na torze w Montrealu, na którym przed rokiem błyszczał w testach. Jednak podczas treningów miał spore problemy z samochodem, a w kwalifikacjach był wyraźnie wolniejszy od swojego kolegi z teamu Nicka Heidfelda.