Biskupi: O. Rydzyk powinien przeprosić

Już nie tylko Lech Kaczyński, ale i biskupi domagają się od o. Rydzyka przeproszenia prezydentowej. - Za mówienie prawdy się nie przeprasza - odpowiada dyrektor Radia Maryja.

Chodzi o jego krytykę pod adresem żony prezydenta po tym, jak 8 marca zaprosiła ona do Pałacu Prezydenckiego znane dziennikarki na spotkanie poświęcone sytuacji kobiet. O. Rydzyka oburzyło, że Maria Kaczyńska podpisała się wówczas pod zainicjowanym przez Monikę Olejnik apelem o niezmienianie konstytucji w sprawie aborcji. - To był skandal i nie nazywajmy tego inaczej, nie nazywajmy nigdy, że szambo jest perfumerią - komentował o. Rydzyk.

Po tej wypowiedzi Kościół milczał. Ale kilka tygodni temu - napisał o tym środowy "Dziennik" - powołana przez Episkopat Rada Programowa Radia Maryja upomniała o. Rydzyka domagając się, żeby publicznie przeprosił Marię Kaczyńską. - Wyraziliśmy dezaprobatę i uznaliśmy, że były to słowa niewłaściwe, żona prezydenta powinna zostać przeproszona - mówi współprzewodniczący Rady ks. prof. Jerzy Troska z Poznania.

O. Rydzyk naganę zignorował. W środę na antenie Radia Maryja tłumaczył, dlaczego Marii Kaczyńskiej przepraszać nie zamierza: - Za mówienie prawdy się nie przeprasza. Wydaje mi się, że to jest robienie szumu medialnego, po marynarsku można byłoby powiedzieć, że to jest sztorm. Usiłują wywołać sztorm, jeszcze nie burzę na morzu, ale sztorm.

Kilka dni temu o przeprosiny dla żony ponownie upomniał się prezydent Lech Kaczyński. - U nikogo na świecie nie będę tolerował obrażania mojej żony. Nie ma wątpliwości, że w tej sprawie granice zostały przekroczone - mówił we "Wprost".

Wątpliwości nie ma też bp Tadeusz Pieronek. - Dyrektor Radia Maryja powinien przeprosić za obraźliwe słowa pod adresem żony prezydenta i do tego nie jest potrzebna żadna uchwała Rady Programowej tej stacji. Wynika to z zasad chrześcijańskich: jeśli ktoś źle postąpił, to przeprasza. Ojciec Rydzyk powinien sam o tym, wiedzieć i to bez jakiegokolwiek poganiania z czyjeś strony - powiedział PAP bp Pieronek, ale dodał, że przeprosiny powinny być dobrowolne. - Są sytuacje, z których nie ma wyjścia, bo przecież nie będziemy go siłą zmuszać - stwierdził bp Pieronek.

Komentarza odmawia abp Sławoj Leszek Głódź, przewodniczący episkopalnego Zespołu Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja: - Rada Programowa jest cząstką Episkopatu i to wystarczy.