Ropa z Kazachstanu - powstanie analiza opłacalności

Do 25 września ma powstać analiza wykonalności planowanego rurociągu Odessa - Brody - Gdańsk, którym mogłaby być transportowana ropa z Kazachstanu do Polski i innych państw regionu.

To główne postanowienie pierwszego spotkania Międzyrządowej Grupy Roboczej do spraw Energii, które odbyło się wczoraj w Gdańsku. Grupa została powołana na niedawnym szczycie energetycznym prezydentów w Krakowie.

Drugim ważnym zadaniem grupy w najbliższym czasie będzie poszerzenie istniejącej polsko- ukraińskiej spółki naftowej Sarmatia o nowych udziałowców z Azerbejdżanu, Gruzji, Litwy i Kazachstanu. Wiceminister gospodarki Piotr Naimski ocenia, że budowa brakujących odcinków rurociągu Odessa-Brody - Gdańsk mogłaby ruszyć za dwa lata. Wtedy byłaby gotowa infrastruktura, a międzynarodowa spółka dysponowałaby już ropą naftową.

Naimski powiedział, że studium wykonalności projektu gazociągu będzie korzystać z analizy wykonanej ze środków Unii Europejskiej, ale konieczne są także dodatkowe ekspertyzy. Studium wykonalności będzie omawiane na kolejnym spotkaniu grupy, które będzie miało miejsce w Tibilisi w Gruzji 26 i 27 września.

W gdańskim spotkaniu grupy wzięli udział wiceministrowie odpowiedzialni za energetykę pięciu państw i przedstawiciel Kazachstanu w randze ambasadora. Podobnie na szczyt w Krakowie 11 maja przybyli prezydenci pięciu państw, a Kazachstan reprezentował specjalny wysłannik prezydenta Nursułtana Nazarbajewa. Strona polska pozytywnie ocenia udział przedstawicieli Kazachstanu w projekcie mimo, że są niżsi rangą niż przedstawiciele pozostałych państw zaangażowanych w projekt przesyłu kazaskiego gazu na Zachód.