Nie chcemy obrazka: Wałęsa wita Busha na lotnisku Wałęsy

Szefowa gabinetu prezydenta Elżbieta Jakubiak, która przygotowuje wizytę George'a Busha w Polsce poinformowała, że ani ze strony amerykańskiej ani z otoczenia Lecha Wałęsy nie padła propozycja jego spotkania z amerykańskim prezydentem.

Według informacji "Dziennika" Amerykanie sugerowali, by na lotnisku w Gdańsku czekał na George'a Busha były prezydent. Sam Lech Wałęsa twierdzi, że nie ma jeszcze ostatecznych decyzji, czy do takiego spotkania dojdzie.

Tymczasem Elżbieta Jakubiak tłumaczy, że ani ze strony ambasady amerykańskiej, ani wprost z Waszyngtonu takich sugestii nie było. Lech Wałęsa też w tej sprawie nie telefonował. "O ile wiem, biuro Lecha Wałęsy wie, jak dzwoni się do kancelarii", powiedziała minister. Podkreśliła, że nie było żadnej rozmowy nikogo z kancelarii Lecha Kaczyńskiego z nikim z kancelarii Lecha Wałęsy w tej sprawie.

Prezydent Bush przylatuje w piątek do Polski na kilka godzin. Ląduje w Gdańsku, gdzie powita go Lech Kaczyński. Prezydenci przelecą następnie do Juraty.

Elżbieta Jakubiak podkreśliła, że strona polska będzie chciała wykorzystać wizytę amerykańskiego gościa dla spraw ważnych dla kraju, a nie dla obrazka, który "byłby bardzo miły: na lotnisku Lecha Wałęsy gościa wita Lech Wałęsa".

Minister Jakubiak podkreśliła, że do omówienia jest dużo problemów, które przesądzą o bezpieczeństwie Polski. I dlatego, jak tłumaczyła, trzeba wykorzystać każdą chwilę, by móc przedstawić swoje stanowisko w tej sprawie.

Głównym tematem rozmów prezydentów będzie ewentualne rozmieszczenie w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.