"Rz": Pracodawcy nie zaoszczędzą na składce rentowej

Według zapewnień Przemysława Gosiewskiego składka rentowa zmaleje tylko dla pracowników - pisze "Rzeczpospolita". Pierwsze cięcie o 3 punkty procentowe nastąpi prawdopodobnie od 1 sierpnia.

Gosiewski zapewnił "Rzeczpospolitą", że rząd nie bierze już pod uwagę obniżki po stronie pracodawców. Według dziennikarzy "Rz" obniżka składki w tej wersji kosztowałaby w przyszłym roku kilkanaście miliardów złotych, czyli mniej niż w projekcie minister finansów Zyty Gilowskiej, która proponuje również zmniejszyć o dwa punkty procentowe tę część składki, którą płacą pracodawcy. Większa część zaoszczędzonych miliardów ma pójść na politykę prorodzinną, podwyżki wynagrodzeń, rent i emerytur oraz na budownictwo.

Wśród projektów jest też pomysł LPR zakładający wspólne rozliczanie podatków rodziców i dzieci, podniesienie minimalnej pensji do 1,2 tys. zł i najniższej emerytury do 700 zł. A także przyspieszenie budowy mieszkań, np. poprzez przygotowanie infrastruktury. - Nie ma jeszcze konkretnych rozwiązań ani decyzji, wstępnie ustaliliśmy, że taki mógłby być podział dodatkowych środków w budżecie - wyjaśnia cytowany przez "Rz" Janusz Maksymiuk, wiceszef Samoobrony.

Ministerstwo Finansów nie chce komentować tych ustaleń.