Coraz bliżej do całkowicie bezpiecznych komputerów

Naukowcy są coraz bliżej stworzenia komputerów, do których nie da się włamać. Ma to być możliwe dzięki tak zwanej komunikacji kwantowej, polegającej na supertajnym przesyłaniu informacji. W Hiszpanii padł rekord odległości takiego przesyłu.

Nowy rekord wynosi 144 kilometry i jest dziesięć razy lepszy od poprzedniego. Pobito go na hiszpańskich wyspach Kanaryjskich, gdzie naukowcy wykorzystali zjawisko splątania kwantowego, czyli stworzyli dwie cząstki zachowujące się jak mikroskopijne bliźniaki. Potem rozdzielili je - jedną z nich zostawili na stacji nadawczej na wyspie La Palma, drugą wysłali do stacji odbiorczej na Teneryfę. Następnie z powodzeniem dokonali przesyłu informacji między tymi cząstkami.

Sensacyjność tego procesu polega na tym, że dla kogoś, kto pod drodze przechwyci informacje, są one bezużyteczne. Może je odczytać tylko któryś z dwóch kwantowych bliźniaków. Zdaniem naukowców taki mechanizm może w przyszłości doprowadzić do stworzenia całkowicie bezpiecznych systemów szyfrowania niezbędnych dla nowoczesnej komunikacji satelitarnej czy do skutecznego zabezpieczania komputerów.