Nowy rekord w komunikacji kwantowej

Naukowcy są coraz bliżej stworzenia komputerów, do których nie da się włamać. Ma to być możliwe dzięki tak zwanej komunikacji kwantowej, polegającej na supertajnym przesyłaniu informacji. W Hiszpanii padł rekord odległości takiego przesyłu.

Nowy rekord wynosi 144 kilometry i jest dziesięć razy lepszy od poprzedniego. Pobito go na hiszpańskich wyspach Kanaryjskich, gdzie naukowcy wykorzystali zjawisko splątania kwantowego, czyli stworzyli dwie cząstki zachowujące się jak mikroskopijne bliźniaki. Potem rozdzielili je - jedną z nich zostawili na stacji nadawczej na wyspie La Palma, drugą wysłali do stacji odbiorczej na Teneryfę. Następnie z powodzeniem dokonali przesyłu informacji między tymi cząstkami.

Sensacyjność tego procesu polega na tym, że dla kogoś, kto pod drodze przechwyci informacje, są one bezużyteczne. Może je odczytać tylko któryś z dwóch kwantowych bliźniaków. Zdaniem naukowców taki mechanizm może w przyszłości doprowadzić do stworzenia całkowicie bezpiecznych systemów szyfrowania niezbędnych dla nowoczesnej komunikacji satelitarnej czy do skutecznego zabezpieczania komputerów.