Coraz więcej skarg na ubezpieczycieli

PRZEGLĄD PRASY: W porównaniu z ubiegłym rokiem o 40 procent zwiększyła się liczba skarg na ubezpieczycieli. Tak wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego, które opublikowała "Rzeczpospolita".

Reklamacje dotyczą głównie obowiązkowych polis samochodowych OC. Według cytowanej przez "Rzeczpospolitą" Iwony Torzewskiej z Komisji Nadzoru Finansowego, chodzi najczęściej o zaniżone i opieszale wypłacane sumy oraz brak dostępu do akt szkodowych. Równie kontrowersyjne jest pomniejszanie wypłat o podatek VAT.

Skargi dotyczą także polis na wypadek śmierci. Te najtańsze i najpopularniejsze sprzedawane są za pośrednictwem zakładów pracy. Po zmianie pracodawcy, mamy prawo kontynuować ubezpieczenie na nowych warunkach. Polacy najczęściej ich nie znają.

Do Komisji Nadzoru Finansowego trafiło w ubiegłym roku ponad tysiąc skarg. Na czele listy firm, na które Polacy złożyli w ubiegłym roku najwięcej reklamacji do KNF, są: towarzystwo ubezpieczeniowe TUZ, Polisa Życie, Link4 oraz Benefia Życie. Skargi można także zgłaszać do rzecznika ubezpieczonych - w ubiegłym roku odebrał on około 6,5 tysięcy reklamacji.