Na razie nie będzie zarzutów wobec b. ministra sprawiedliwości

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku na razie nie zamierza postawić zarzutów korupcyjnych dwóm byłym urzędnikom Ministerstwa Sprawiedliwości - poinformowała rzeczniczka prokuratury Grażyna Wawryniuk. Wcześniej, ze źródeł zbliżonych do prokuratury IAR dowiedział się, że takie działania rozważane są wobec byłego szefa Biura Przestępczości Zorganizowanej Ryszarda R. oraz o byłego ministra sprawiedliwości - Stanisława I., którzy mają być powiązani byli z mafią paliwową.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk powiedziała, że na dzień dzisiejszy w ramach prowadzonego postępowania prokuratura nie zamierza postawić komukolwiek zarzutów.

Według informatorów IAR, Ryszard R. miał udostępniać gangsterom tajne informacje dotyczące m.in. świadków zeznających przeciwko mafii. Wkrótce potem w tajemniczych okolicznościach zginęli dwaj świadkowie najbardziej istotni dla śledztwa: Zdzisław M. i Stanisław F. Według wersji oficjalnej - obaj popełnili samobójstwo. W sprawach ich zgonów prokuratura nie wszczęła śledztwa, zaś rodzinom odmówiono zgody na wykonanie sekcji zwłok. Syn Zdzisława M., który za wszelką cenę starał się o sekcję zwłok ojca, trafił pod błahym pretekstem do aresztu. Zaś w lipcu 2003 roku Ryszard R. miał wydać pisemne polecenie, by prokuratorzy z wydziałów przestępczości zorganizowanej nie zajmowali się sprawami mafii paliwowej.

Ze śledztwa ma też wynikać, że w aferę paliwową zamieszany był również były minister sprawiedliwości Stanisław I. Prokuratorzy mają dysponować m.in. zeznaniami świadka, który widział jak Stanisław I. przyjmował pieniądze od jednego z paliwowych baronów - Bogusława Lepiarza. Także do Lepiarza adresowany był gryps wysłany z więzienia przez innego paliwowego gangstera Henryka Byrdę - wcześniej posła AWS. Byrda prosił z celi Lepiarza, aby przez Stanisława I. przekazał mu 10 tys. dolarów.