Na GPW weszła 300. spółka

Na warszawski parkiet weszła trzysetna spółka - Budvar Centrum SA, odnosząc od razu sukces. Kurs praw do akcji spółki podczas wejścia na giełdę wzrósł o blisko 60 procent w stosunku do ceny emisyjnej (56,70 procent).

Jest to 21. debiut w tym roku na Giełdzie Papierów Wartościowych. Firma Budvar Centrum SA jest producentem okien i stolarki drewnianej.

W wyniku oferty publicznej, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem spółka pozyskała 24 miliony złotych, które zamierza przeznaczyć na rozwój.

Marek Trzciński, prezes spółki Budvar Centrum SA podkreślił, że 28 maja to szczególny dzień w dziejach firmy - dokładnie 10 lat temu wystawiono w niej pierwszą fakturę sprzedaży, a dziś zadebiutowała na giełdzie.

Minister skarbu Wojciech Jasiński powiedział podczas giełdowej uroczystości, że wejście 300 spółki na nasz parkiet świadczy między innymi o dobrym stanie polskiej gospodarki.

Prezes Izby Domów Maklerskich Maria Dobrowolska podkreśliła, że liczba 300 jest parametrem, który daje nam bardzo dobrą pozycję wśród innych giełd.

Dodała, że im więcej firm na parkiecie tym jest on mocniejszy.

Analityk giełdowy, Adam Rucińsk jest przekonany, że ta duża liczba spółek na na pewno przyciągnie kolejne, bo jest to mechanizm samonapędzający się.

Warszawska giełda należy do liderów w Europie pod względem liczby debiutujących spółek.