Jak wybrać skuteczną chemioterapię

Badacze ze Szczecina jako pierwsi na świecie dowiedli, że u kobiet będących nosicielkami mutacji pewnego genu nie działa jedna z form chemioterapii

Odkrycie naukowców z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych z Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie pod kierunkiem profesora Jana Lubińskiego pozwoli lepiej dobierać optymalną formę leczenia dla chorych na raka piersi.

Głównym autorem pracy zamieszczonej na łamach "Breast Cancer Research and Treatment" jest dr Tomasz Byrski. Wraz z kolegami postanowił sprawdzić skuteczność tzw. przedoperacyjnej chemioterapii u kobiet z rozpoznanym rakiem piersi. Metoda polega ta na tym, że leki mające niszczyć komórki nowotworowe podaje się jeszcze przed wycięciem guza.

Uczeni przeanalizowali przypadki około 3,5 tys. chorych poniżej 51. roku życia z dwudziestu szpitali, z różnych regionów Polski. U około 800 z nich rak był już tak zaawansowany, że pacjentki zostały zakwalifikowane właśnie do przedoperacyjnej chemioterapii. W jej ramach części kobiet podawano leki z tzw. grupy taksanów.

Okazało się jednak, że w wśród kobiet noszących mutację genu BRCA1 (jej nosicielkami jest ok. 6 proc. chorych z rakiem piersi zdiagnozowanym przed 51. rokiem życia) skuteczne były tylko te formy chemioterapii, w których taksanów nie stosowano. Innymi słowy, środki te nie powodowały zmniejszania się masy guza.

Jakie znaczenie dla pacjentek ma odkrycie naukowców ze Szczecina? Po pierwsze, taksany należą do leków, których stosowanie wiąże się z występowaniem istotnych powikłań, np. ze strony układu odpornościowego czy nerwowego. Ponadto jeden cykl przedoperacyjnego leczenia taksanami kosztuje blisko 20 tys. zł. Inne schematy leczenia przedoperacyjnego są co najmniej kilkanaście razy tańsze.

Więcej o: