Ziobro chce ograniczyć immunitet sędziów

- Rozbudowany immunitet sędziów jest instytucją złą, przynosi więcej złego niż dobrego - powiedział Zbigniew Ziobro. Minister sprawiedliwości chce przyspieszenia trybu uchylania immunitetów uprzywilejowanym grupom zawodowym.

Ziobro atakuje sędziow - wideo

Ziobro chce przyspieszenia trybu uchylania immunitetów uprzywilejowanym grupom zawodowym.

Według ministra, obecna sytuacja stawia posłów, senatorów, prokuratorów i sędziów w uprzywilejowanej sytuacji, jeśli chodzi o odpowiedzialność karną. To powoduje, że wobec prawa są osoby "równe i równiejsze", co powinno się natychmiast zmienić. Dlatego też resort proponuje szybciej uchylać immunitety sędziów i prokuratorów. Minister sprawiedliwości zwrócił uwagę, że w Polsce immunitet sędziowski jest najbardziej rozrośnięty w Europie, a w wielu krajach europejskich w ogóle nie ma immunitetu sędziowskiego.

Sądy 24 - godzinne dla sędziów

Wczoraj Sejm znowelizował prawo o sądach powszechnych, wprowadzając nakaz rozpatrywania w 24 godziny przez sąd dyscyplinarny prokuratorskiego wniosku o zgodę na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej za poważne przestępstwa. Obecny na konferencji prokurator Przemysław Piątek wyjaśnił, że taki tryb będzie dotyczył tylko najpoważniejszych przestępstw, a także tych przypadków, w których sędzia był już wcześniej zatrzymany. Prokurator Piątek podkreślił też, że wprowadzony tryb będzie wykorzystywany również w sytuacji, kiedy zaistnieje potrzeba tymczasowego aresztowania. Prokurator zdementował doniesienia "Gazety Wyborczej" jakoby podejrzewany sędzia nie mógł uczestniczyć w takim posiedzeniu. Przemysław Piątek zaznaczył, że jest wręcz przeciwnie - sędzia ma obowiązek uczestnictwa w nim.