Skandal w Hiszpanii: Edukacja na podst. komiksu "Ali Baba i 40 pedałów"

PRZEGLĄD PRASY. Hiszpańskie ministerstwo oświaty zaleca nauczycielom wychowania obywatelskiego jako pomoc naukową komiks "Ali Baba i 40 pedałów" - podaje "Rzeczpospolita". Ma pomóc we wpajaniu uczniom tolerancji dla odmienności. W Hiszpanii wybuchł skandal po tym, jak jednak z gazet ujawniła, co zawiera komiks oraz jakie inne pomoce naukowe proponuje ministerstwo.

W spisie zalecanych lektur jest "Przewodnik gejowski ze zdjęciami artystycznymi" oraz nakręcony w Londynie film "Gejowski przewodnik bezpiecznego seksu". Jest też komiks, reklamowany przez wydawcę sloganem "Uwaga w tym albumie znajdziesz radość życia bardziej zaraźliwą od AIDS".

Oprócz kopulujących gejów występują w nim "w niedwuznacznych sytuacjach kot i osioł, co sugeruje, że wskazana jest również tolerancja wobec zoofilów" - pisze "Rzeczpospolita".

Wg rządu odpowiedzialność za listę lektur i pomocy naukowych ponoszą poprzednicy - gabinet Jose Marii Aznara. Dodaje też, że część "Jesteśmy równi, jesteśmy różni" nie był opracowywany przez rząd, lecz przez Hiszpański Komitet Europejskiej Kampanii Młodzieży przeciwko Rasizmowi, Ksenofobii, Antysemityzmowi i Nietolerancji.

Publikacja internetowej gazety Libartad Digital wywołała skandal. Przeciw planom wprowadzenia do szkół takich pomocy naukowych protestuje nie tylko Kościół, ale też m.in. przedstawiciele Zielonych. - Mam nadzieję, że w mojej rodzinnej Katalonii nie używa się takich materiałów pomocniczych - mówi "Rz" Joan Mari Bernat, przedstawiciel Zielonych w PE. -Oczywiście jesteśmy liberalnych społeczeństwem i chcemy znaleźć sposób na integrację wszystkich mniejszości, ale niekoniecznie przez epatowanie seksem. - dodaje eurodeputowany.